Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás nad Mercedes v Argentině

Uznání a copyright: Luis Argerich

Ačkoliv jste to už jistě viděli, ale možná jste si toho ještě nevšimli. Při bezoblačném svítání před východem slunce nebo za soumraku po západu slunce, se část atmosféry nad obzorem jeví trochu bezbarvá, jen lehce narůžovělá nebo oranžová. Tento pás mezi tmavou zatemněnou oblohou a modrou oblohou se nazývá Venušin pás a lze ho vidět v téměř každém směru včetně směru opačného od Slunce. Přímo nahoře je normální modrá obloha se slunečním světlem odráženým v atmosféře. Ve Venušině pásu ovšem atmosféra odráží světlo zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které se jeví červenější. Pod Venušiným pásem se atmosféra jeví tmavší, protože tam nedosahuje žádné sluneční světlo. Venušin pás lze za jasného obzoru vidět z kteréhokoliv místa. Na snímku nahoře z minulého měsíc nad městem Mercedes v Argentině je panoramatický pohled na Venušin pás, který byl digitálně poskládán z 16 menších snímků. Pás je často zachycen pouhou náhodou i na jiných fotografiích.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Argentina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »