Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás nad Mercedes v Argentině

Uznání a copyright: Luis Argerich

Ačkoliv jste to už jistě viděli, ale možná jste si toho ještě nevšimli. Při bezoblačném svítání před východem slunce nebo za soumraku po západu slunce, se část atmosféry nad obzorem jeví trochu bezbarvá, jen lehce narůžovělá nebo oranžová. Tento pás mezi tmavou zatemněnou oblohou a modrou oblohou se nazývá Venušin pás a lze ho vidět v téměř každém směru včetně směru opačného od Slunce. Přímo nahoře je normální modrá obloha se slunečním světlem odráženým v atmosféře. Ve Venušině pásu ovšem atmosféra odráží světlo zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které se jeví červenější. Pod Venušiným pásem se atmosféra jeví tmavší, protože tam nedosahuje žádné sluneční světlo. Venušin pás lze za jasného obzoru vidět z kteréhokoliv místa. Na snímku nahoře z minulého měsíc nad městem Mercedes v Argentině je panoramatický pohled na Venušin pás, který byl digitálně poskládán z 16 menších snímků. Pás je často zachycen pouhou náhodou i na jiných fotografiích.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Argentina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »