Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás nad Mercedes v Argentině

Uznání a copyright: Luis Argerich

Ačkoliv jste to už jistě viděli, ale možná jste si toho ještě nevšimli. Při bezoblačném svítání před východem slunce nebo za soumraku po západu slunce, se část atmosféry nad obzorem jeví trochu bezbarvá, jen lehce narůžovělá nebo oranžová. Tento pás mezi tmavou zatemněnou oblohou a modrou oblohou se nazývá Venušin pás a lze ho vidět v téměř každém směru včetně směru opačného od Slunce. Přímo nahoře je normální modrá obloha se slunečním světlem odráženým v atmosféře. Ve Venušině pásu ovšem atmosféra odráží světlo zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které se jeví červenější. Pod Venušiným pásem se atmosféra jeví tmavší, protože tam nedosahuje žádné sluneční světlo. Venušin pás lze za jasného obzoru vidět z kteréhokoliv místa. Na snímku nahoře z minulého měsíc nad městem Mercedes v Argentině je panoramatický pohled na Venušin pás, který byl digitálně poskládán z 16 menších snímků. Pás je často zachycen pouhou náhodou i na jiných fotografiích.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Argentina


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 5. júla 2020 večer

NLC večer 5 júla 2020. Kamera Canon 550D, objektív Canon 3,5-5,6/18-135mm, f/3,5 f = 18 mm, ISO 1600, expozícia 1/2 sekundy o 22:13 SELČ.

Další informace »