Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina WR 134

Uznání a copyright: Don Goldman

Tento barevný kosmický snímek pořízený s úzkopásmovými a širokopásmovými filtry pokrývá v souhvězdí Labutě zorné pole zhruba velikosti měsíčního úplňku. Vyniká na něm okraj prstenci podobné mlhoviny zaplněné ionizovaným vodíkem a kyslíkem. Komplexní a zářící oblouky jsou bublinami nebo obálkami materiálu odvátého větrem z Wolf-Rayetovy hvězdy WR 134, což je nejjasnější hvězda ve středu a to vše je ponořeno v mezihvězdných mračnech. Vzdálenost WR 134 se odhaduje na 6000 světelných let, takže snímek zabírá asi 50 světelných let. Hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy spalují úžasnou rychlostí svoje termojaderné palivo, v silných hvězdných větrech odhazují svoje vnější obálky a na konci své závěrečné fáze vývoje hmotné hvězdy končí výbuchem supernovy. Hvězdné větry a závěrečné supernovy obohacují mezihvězdný materiál těžkými prvky, které zase využijí příští generace hvězd.

Štítky: Hvězdný vítr, Supernovy, Wolf-Rayet, Massive star


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »