Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina WR 134

Uznání a copyright: Don Goldman

Tento barevný kosmický snímek pořízený s úzkopásmovými a širokopásmovými filtry pokrývá v souhvězdí Labutě zorné pole zhruba velikosti měsíčního úplňku. Vyniká na něm okraj prstenci podobné mlhoviny zaplněné ionizovaným vodíkem a kyslíkem. Komplexní a zářící oblouky jsou bublinami nebo obálkami materiálu odvátého větrem z Wolf-Rayetovy hvězdy WR 134, což je nejjasnější hvězda ve středu a to vše je ponořeno v mezihvězdných mračnech. Vzdálenost WR 134 se odhaduje na 6000 světelných let, takže snímek zabírá asi 50 světelných let. Hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy spalují úžasnou rychlostí svoje termojaderné palivo, v silných hvězdných větrech odhazují svoje vnější obálky a na konci své závěrečné fáze vývoje hmotné hvězdy končí výbuchem supernovy. Hvězdné větry a závěrečné supernovy obohacují mezihvězdný materiál těžkými prvky, které zase využijí příští generace hvězd.

Štítky: Hvězdný vítr, Supernovy, Wolf-Rayet, Massive star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »