Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101 v 21. století

Uznání: NASA, ESA, CXC, JPL, Caltech STScI

Jedna z posledních položek slavné katalogu Charlese Messiera je velká a krásná spirální galaxie M101, která zcela jistě není poslední co do velikosti. Tato galaxie totiž měří asi 170 000 světelných let, což je skoro dvojnásobek velikosti naší Mléčné dráhy. M101 je také jednou z původních spirálních mlhovin pozorovaných velkým dalekohledem 19. století Leviathanem z Parsontownu lorda Rosse. Naproti tomu tento pohled na velký vesmírný ostrov na více vlnových délkách je kompozitním obrazem ze snímků, které pořídily kosmické observatoře v 21. století. Vlnové délky jsou barevně kódovány od rentgenových po infračervené (od vyšších k nižším energiím) a obrazová data byla pořízena z rentgenové observatoře Chandra (purpurová), z družice Galaxy Evolution Explorer (modrá), z Hubblova kosmického dalekohledu (žlutá) a ze Spitzerova kosmického dalekohledu (červená). Zatímco rentgenové údaje sledují polohu plynu o teplotách mnoha miliónů kolem vybuchlých hvězd, neutronových hvězd a binárních soustav s černou dírou, tak údaje s nížší energií sledují hvězdy a prach, které definují velká spirální ramena. Galaxie M101 neboli Větrník se nachází v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), asi 25 miliónů světelných let daleko.
(Poznámka editora: Původní APOD byl stažen 25. ledna.)
Poznámka překladatele: Na změnu upozornil 28. ledna Ota Kéhar.

Štítky: M101, GALEX, Hubble, Chandra, Spitzer, Spirální galaxie, Pinwheel, Ngc 5457, Lord rosse


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »