Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze žijí naplno. Po smrštění z rozsáhlých kosmických mračen zapálí svůj jaderný zdroj a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. O několik miliónů let později tento obohacený materiál vyvrhnou zpátky do mezihvězdného prostoru a životní cyklus hvězd může znovu začít. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězd je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, po které zůstal tento zbytek supernovy, bylo na pozemské obloze poprvé vidět před asi 350 lety, i když mu to k nám trvalo asi 11 000 let. Obraz ve falešných barvách kombinuje rentgenová a optická data z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu a na zbytku jsou stále vidět horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A ve své odhadované vzdálenosti měří asi 30 světelných let. Vysokoenergetická rentgenová emise specifických prvků má barevné kódování, křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové, aby astronomové mohli snadněji zkoumat recyklování hvzědného materiálu v naší Galaxii. Vnější rázová vlna je vidět modře a stále se rozpíná. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený pozůstatek hmotného stelárního jádra.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. Harvard.edu: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. Harvard.edu: Cassiopeia A: 3-D Model: A Star From the Inside Out
  5. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  6. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  7. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »