Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Carlos Taylor

Tato rozsáhlá oblast zářícího plynu a prachu pozemským astronomům připomíná ptáka, což vnuká její populární přezdívku mlhovina Mořský racek. Mozaika kosmického ptáka ze tří panelů pořízená s využitím úzkopásmových obrazových dat přes rovinu Mléčné dráhy nedaleko Síria, alfa hvězdy souhvězdí Velkého psa (Canis Major), zabírá pás široký asi 2,5 stupně. Rozsáhlá mlhovina Mořský racek je katalogizována jako Sh2-296 a IC 2177 a je pravděpodobně součástí větší struktury obálek vyvržených postupnými výbuchy supernov. Výrazný namodralý oblouk od středu vpravo dole je rázová vlna od uhánějící hvězdy FN Canis Majoris. Tento komplex oblaků plynu a prachu s dalšími hvězdami asociace Canis Majoris OB1 zabírá v mlhovině Mořský racek, jejíž vzdálenost se odhaduje na 3800 světelných roků, asi 200 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-11 Velký obraz
  2. AstroBin.com: Capturing Ancient Photons: IC 2177 Seagull Nebula 3-Panel Mosaic in Narrowband SHO
  3. APOD: 2022-12-18 25 nejjasnějších hvězd noční oblohy
  4. Harvard.edu: Runaways and shells around the CMa OB1 association
  5. Wikipedia: FN_Canis_Majoris
  6. Harvard.edu: Runaways and shells around the CMa OB1 association

Štítky: Ic2177, Sh2-296, Emission region, Rázová vlna, Narrowband


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »