Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás

Uznání: Doug Miller

Ačkoliv jste to jistě viděli, možná jste si toho nevšimli. Při bezoblačném svítání těsně před východem slunce nebo po západu slunce se část atmosféry nad horizontem jeví zabarvená trochu dorůžova. Na fotografii nahoře lze vidět tento zabarvený pás mezi tmavou zakrytou oblohou a modrou oblohou v směru opačném od Slunce a nazývá se Pásem Venuše. Přímo nad modrou oblohou je normální sluneční světlo odražené od atmosféry. V Pásu Venuše atmosféra ale odráží světlo od zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, jenž se zdá červenější. Pás Venuše lze vidět z jakéhokoliv místa s jasným horizontem. Často je zachycen jen náhodou na jiných fotografiích.

Štítky: Východ slunce, Západ slunce, Belt of Venus


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »