Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny v Labuti

Uznání a copyright: Steve Mandel, Galaxy Images

Na tomto jedinečném širokoúhlém pohledu na oblohu v souhvězdí Labutě (Cygnus) je zviditelněná úžasná a komplexní oblast mlhovin roztažených kolem roviny naší galaxie Mléčné dráhy. Snímek pořízený přes filtr propouštějící světlo vyzařované atomy vodíku na poli 34 krát 23 stupňů vycentrovaném na dobře známý asterismus Severní kříž zvýrazňuje kosmická plynová mračna. Při umístění kurzoru nad snímkem lze identikovat jasného a horkého nadobra Deneb (vrchol kříže) a populární útvary na obloze jako jsou emisní oblasti Severní Amerika a Pelikán, IC 1318 "motýl", Srpek a Závojovou mlhovinu. Jako siluetu na pozadí zářících mezihvězdných mračen a přeplněných polí hvězd je vidět Severní uhelný pytel, součást řady mračen zatmívajícího prachu, která v Mléčné dráze vytvářejí Velkou trhlinu. Všechny tyto mlhoviny v Labuti jsou vzdálené asi 2000 světelných let. Spolu se Sluncem leží v naší galaxii ve spirálním rameni Oriona.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, H alpha, Cygnus, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »