Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6164: Bipolární emisní mlhovina

Uznání a copyright: Gemini Obs., AURA, NSF

Jak mohla nějaká hvězda vytvořit tak krásnou mlhovinu? V centru emisní mlhoviny NGC 6164-5 je neobvykle hmotná hvězda, která spěje ke konci svého života. Tato hvězda, katalogizovaná jako HD 148937, je vidět uprostřed snímku nahoře a je tak horká, že jí vyzařované ultrafialové záření zahřívá okolní plyn. Tento plyn byl nejspíše odvržen od hvězdy, možná její rychlou rotací, podobně jako u rotujícího zahradního postřikovače. Odvržený materiál by mohl být dále veden magnetickým polem hvězdy za vzniku symetrického tvaru bipolární mlhoviny. Vlevo dole je také vidět několik kometárních uzlíků plynu. NGC 6164-5 zabírá asi čtyři světelné roky a nachází se ve vzdálenosti asi 4000 světelných let v jižním souhvězdí Pravítko (Norma).

Štítky: Emisní mlhovina, NGC 6164, O-star


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »