Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento neúplný pohled na majestátní okolí obří planety Saturn podtrhují měkké odstíny, částečné osvětlení těles a tenké stopy prstenců. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se před několika lety ohlédla téměř přímo ke Slunci a ve fázi srpku zachytila v barvách Saturn a jeho měsíc Rhea. Jakkoliv impozantní snímek nahoře je pouze jediným políčkem z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčcích, kde je vidět, jak před svým mateřským světem proplouvá Rhea. Jelikož se sonda Cassini nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak impozantní prstence jsou vidět jen jako tenká čára přes střed. I když sonda Cassini svou primární misi ukončila, tak její minulé úspěchy a příznivá poloha přiměly NASA k dvouleté misi Equinox, při které bude pokračovat výzkum nejen záhadných měsíců Titan a Enceladus, ale i Saturnu samotného, jelikož velkolepé prstence budou v srpnu 2009 skloněny ke Slunci.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »