Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah laseru do centra Galaxie

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Proč ti lidé střílí silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok nějaké galaktické války. Místo toho astronomové z evropského Velmi velkého dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkouší měřit zborcení obrazu v neustále se měnící atmosféře Země. Trvalé zobrazování laserem excitovaných atomů ve velké výšce, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje okamžitě měřit rozmazání atmosférou. Tato informace putuje zpět k zrcadlům VLT a ty se pak nepatrně deformují, aby se minimalizovalo rozmazání. Dalekohled VLT v tomto případě pozoroval střed naší Galaxie, takže bylo třeba znát rozmazání způsobované zemskou atmosférou v tomto směru. Co se mezigalaktického válčení týče, tak z pohledu z centra naší Galaxie se žádné ztráty nečekají. Světlo z tohoto silného laseru by se sloučilo se světlem ze Slunce a jevilo by se jen jako slabá a vzdálená hvězda.

Štítky: VLT, Lasers, Guide stars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »