Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní chmýří

Uznání a copyright: Linda Huff (American Scientist), Priscilla Frisch (U. Chicago)

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (ISM - interstellar medium). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost, dokonce i v okolí našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je velmi řídké a emituje málo světla. Většinou se jedná o vodík a ten ovšem abrsorbuje velmi specifické barvy, které lze detekovat ve světle blízkých hvězd. Pracovní mapa místního ISM v okruhu 10 světelných let na základě nedávných pozorováních je nahoře. Tato pozorování ukazují, že naše Slunce se pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno, které plyne ven z hvězdotvorné oblasti - asociace Štír-Kentaurus. Naše Slunce může opustit Místní mezihvězdné mračno, též zvané Místní chmýří, v průběhu příštích 10000 let. O místním ISM zůstává mnoho neznámého, včetně podrobností v jeho distribuci, jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi.

Štítky: Plyn, Local Fluff, Local Interstellar Cloud


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »