Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Splývání NGC 2623

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Martin Pugh

NGC 2623 jsou ve skutečnosti dvě galaxie, které se stávají jednou. Tento pár galaxií se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Raka (Cancer) a je vidět v závěrečné fázi titánského sloučení galaxií. Bouřlivé přiblížení obou galaxií mohlo být podobné tomu v Mléčné dráze, které vytvořilo rozsáhlé vznikání hvězd u jasného jádra a podél pro oči přitažlivých slapových ohonů. Protilehlé slapové ohony vyplněné prachem, plynem a mladými hvězdokupami sahají od spojených jader dobře přes 50 000 světelných let. Sloučení nejspíše vyvolalo akreci superhmotnou černou dírou , která pohání aktivity v oblasti jádra. Hvězdotvorné oblasti a aktivní galaktické jádro způsobují, že je galaxie NGC 2623 jasná přes celé spektrum. Tento ostrý snímek NGC 2623 (aka Arp 243) z Hubblova archívu také ukazuje ještě vzdálenější galaxie pozadí rozeseté po celém zorném poli.

Štítky: Černá díra, Interacting galaxies, Agn, Galaxy merger, NGC 2623, Arp 243


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »