Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama nebe a Země

Uznání: International Fermi Large Area Telescope Collaboration, NASA, DOE

Pro družicový gama dalekohled je Země nejjasnějším zdrojem gama paprsků, nejenergetičtější formy světla. Gama paprsky ze Země pocházejí od vysokoenergetických částic, kosmických parsků z vesmíru, které narážejí do atmosféry. Zatímco tato interakce s atmosférou brání škodlivému záření dosáhnout povrchu, tak na tomto pozoruhodném pohledu na Zemi a oblohu z družicového Fermiho kosmického velkoplošného gama dalekohledu dominuje. Obraz vznikl pouze s využitím pozorování, když byl střed Mléčné dráhy poblíž Zenitu, přímo nad družicí Fermi. Zenit se mapuje do středu pole. Země a body poblíž nadiru, směru pod družicí, se mapují na okraje pole, z čehož vyplývá projekce Země a celé oblohy z Fermiho orbitální perspektivy. Barevné schéma ukazuje gama záření s nízkou intenzitou jako modré a s vysokou intenzitou jako žluté na logaritmické stupnici. Jasné gama záření naší staré dobré planety zaplavuje okraje pole a žlutý prstenec záření o vysoké intenzitě sleduje okraj Země. Zdroje gama záření na obloze se nacházejí podél poměrně slabé Mléčné dráhy, která probíhá úhlopříčně středem. Družice Fermi byla vypuštěna 11. června 2008 aby zkoumala vysokoenergetický Vesmír a tento týden oslaví svůj 2000. den na nízké oběžné dráze Země.

Štítky: Mléčná dráha, Atmosféra, Gamma ray, Cosmic ray, Fermi, Lat


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn a Neptun na ranní obloze - detail

Saturn a Neptun na ranní obloze - detail

Další informace »