Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Na řadě je Mars
redakce Vytisknout článek

Na řadě je Mars

James Rice. Autor: Americká ambasáda v ČR.
James Rice.
Autor: Americká ambasáda v ČR.
Českou republiku navštíví geolog NASA dr. James Rice

Do České republiky přijíždí planetární geolog z NASA James Rice na přednáškové turné "Na řadě je Mars", aby se podělil o své poznatky a také nadšení pro špičkovou vědu a techniku. Turné začíná v Praze 17. září a pokračuje do 22. září v dalších čtyřech městech.

Tisková zpráva Akademie věd České republiky a Americké ambasády v ČR.

Akademie věd ČR a Velvyslanectví USA v Praze Vás zvou na setkání s planetárním geologem dr. Jamesem Ricem, který přijíždí do Česka, aby se podělil o své poznatky a také nadšení pro špičkovou vědu a techniku v rámci projektu Na řadě je Mars.

Ve druhé polovině září se uskuteční přednáškové turné dr. Jamese Rice, jednoho z předních amerických odborníků NASA podílejících se na misích zaměřených na průzkum Marsu. Člen nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu řadu let netušené objevy, chce v pěti městech České republiky oslovit mladé nadšence pro vědu a připravit jim při prezentaci Marsu unikátní zážitek.

Mediálním partnerem projektu je Český rozhlas a jeho regionální stanice.

O projektu Na řadě je Mars

V rámci návštěvy dr. Jamese Rice v pěti českých městech – Praze, Ostravě, Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích – jsou připraveny přednášky pro mládež doplněné speciálně pro tuto příležitost vytvořenou americkou výstavou. Program se bude věnovat nejen geologickému průzkumu rudé planety, ale také dalším souvislostem včetně budoucí možné kolonizace Marsu a přínosům pro lidstvo. Představí také s použitím modelů práci robotických vozítek NASA.

Dr. James Rice, který byl mimo jiné i ve výběru amerických astronautů, přijíždí do Česka na pozvání Akademie věd ČR. Projekt Na řadě je Mars volně navazuje na popularizační program Do Kosmu s Krtkem, který měl v Česku v roce 2011 mimořádný ohlas, když astronaut Andrew Feustel přivezl známou postavičku, která se s ním právě vrátila z historicky posledního letu raketoplánu Endeavour. Dr. Rice se rozhodl nabídnout své poznatky českým dětem poté, co se od svých kolegů v NASA dozvěděl o mimořádném zájmu o kosmonautiku v Česku.

Program projektu Na řadě je Mars

Praha, 17. 9. 2013 v 10 hodin – Tisková konference za přítomnosti předsedy Akademie věd pana prof. Jiřího Drahoše a velvyslance Spojených států amerických v Praze pana Normana L. Eisena.

Od 9 h je možné zhlédnout filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu.      
(sál ICAVI Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha 1)

Praha, 17. 9. 2013 – Setkání s předními českými vědci, pro které má dr. Rice připravenu zvláštní prezentaci na téma Robotic Field Geology on Mars (Robotický terénní geologický průzkum na Marsu).
(Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha 1)

Ostrava, 18. 9. 2013 v 15:30 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars
Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu.
(Nová aula VŠB-Technické univerzity Ostrava, 17. Listopadu 15/2172, Ostrava-Poruba)

Brno, 19. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars Již nyní je možné si v pokladně Hvězdárny a planetária Brno vyzvednout vstupenku zdarma.
(Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 2, Brno)

Hradec Králové, 20. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu.
(aula Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, náměstí Svobody 301/1, Hradec Králové)

Praha, 21. 9. 2013 v 15 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars
Registrace nutná na e-mailu: uherkova@ssc.cas.cz. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu.
(sál 205 a 206 Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha 1)

České Budějovice, 22. 9. 2013 v 18 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. Vstup vzhledem ke kapacitě sálu pouze na místenky, které lze zdarma předem vyzvednout na HaP. (Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, Zátkovo nábřeží 4, České Budějovice)

V rámci projektu bude v Praze a dalších městech představena výstava Na řadě je Mars. Výstava bude doplněna filmovým dokumentem televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. V Praze bude výstava přístupná od 18. do 27. 9. 2013 ve všedních dnech 9–19 hodin, v budově Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1. Vstup volný.

Stejně jako na projektu Do kosmu s Krtkem i na tomto projektu se podílí Velvyslanectví Spojených států v Praze, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., a hvězdárny a planetária v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Podrobnější program společně s dalšími informacemi můžete nalézt na webových stránkách www.americkecentrum.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/usembassyprague.

Bližší informace:
Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 737 322 815, suchan@astro.cz

Převzato: tiskové zprávy AV ČR






17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »