Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Apollo 18. července v Ostravě
redakce Vytisknout článek

Apollo 18. července v Ostravě

První lidská stopa na Měsíci
První lidská stopa na Měsíci
Ve úterý 21. července uplyne 40 let od okamžiku, kdy člověk udělal malý krok po měsíčním povrchu, což byl současně velký skok pro lidstvo. V roce 1969 toho dne totiž poprvé v historii lidstva vystoupili dva američtí astronauti - účastníci několikaletého projektu Apollo na povrch Měsíce. Přijďte si tyto slavné okamžiky připomenout k nám na Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy v Ostravě v sobotu 18. července!

Výsledkem programu Apollo nebylo jen přistání několika astronautů na Měsíci. Apollo přineslo mnoho nových vynálezů i do běžného života nás všech, kteří si většinou ani neuvědomujeme, že využíváme produkty kosmických technologií. Přijďte proto k nám a připomeňte si s námi nejen vzrušující okamžiky přistání, ale i to, co nám program Apollo zanechal do dnešních dnů.

Od 17 hodin proběhne slavnostní vernisáž výstavy nazvané Projekt Apollo. Je sestavena ze soukromé sbírky vášnivého sběratele pana Jaroslava Navary z Havířova. Představeny budou fotografie účastníků jednotlivých letů, kosmické rakety i nejrůznější zajímavosti vztahující se k celému projektu. V 18 hodin zahájíme přednášku pana Ing. Tomáše Přibyla - českého experta na otázky kosmonautiky. Věnovat se bude především úspěšnému přistání na měsíčním povrchu . Nese název Apollo - kroky po Měsíci.

Pro návštěvníky bude připravena také malá výstava meteoritů a to i měsíčních. Některé z nich bude možné "potěžkat", jiné bude možné zakoupit.

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy
VŠB - Technická univerzita Ostrava
tř. 17. listopadu 15
708 33 Ostrava-Poruba

Telefon - objednávky hromadných návštěv a informace o provozu: 596 994 950 web: http://planetarium.vsb.cz




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »