Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  GSA letos pořádá druhý ročník Dní otevřených dveří

GSA letos pořádá druhý ročník Dní otevřených dveří

Mapování a geololalizace prostřednictvím družic Galileo.
Autor: GSA, European GNSS Agency.

Zájemci o vesmírné technologie a navigační systémy budou moci již podruhé navštívit jinak veřejnosti nepřístupné prostory sídla GSA, tedy Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém. Letošní ročník Dní otevřených dveří se zaměří na vesmír a účast českých podniků na jeho výzkumu a využití vesmírných technologií. Akce začíná v pátek 2. prosince, kdy je pro školy připraven speciální seminář s názvem „Satelitní navigace + Evropa = GSA“. V sobotu 3. prosince se na přednášky o různých tématech může těšit široká veřejnost: dozví se například o využití satelitní navigace v letectví či o GSA jako centru evropské satelitní navigace.

Po oba dny jsou pro návštěvníky všech věkových kategorií připraveny kvízy, soutěže o ceny, interaktivní výstava s dotykovými obrazovkami nebo letecká výstava. Fanoušci vědy a techniky uvidí model jednoho ze satelitů systému Galileo v různých konfiguracích, budou se moci vyfotografovat ve vesmíru a zkusit přistát s pomocí satelitní navigace.

  • Umělci všech věkových kategorií mohou ztvárnit svou vizi vesmíru a satelitní navigace a jejich díla budou vystavena v centrále GSA
  • Zájemci si budou moci prohlédnout Zemi z perspektivy satelitu na oběžné dráze
  • Návštěvníci se dozví více o úspěšných projektech, na kterých GSA spolupracuje s českými firmami
  • Sídlo GSA se nachází na adrese Janovského 438/2, Praha 7

Další informace včetně programu najdete zde: Dny otevřených dveří GSA.

GSA (Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém)

Posláním GSA, která je oficiální agenturou Evropské unie, je podpořit cíle EU při dosažení maximální návratnosti evropských investic do globálního satelitního navigačního systému, zajistit prospěch jeho uživatelům a ekonomický růst a konkurenceschopnost. Těchto cílů má být dosaženo:

  • Navržením a realizací služeb, které budou plně odpovídat požadavkům uživatelů při neustálém zvyšování kvality služeb globálního satelitního navigačního systému a s ním související infrastruktury.
  • Poskytováním kvalitních služeb, které jsou zárukou spokojenosti uživatelů, co možná nejefektivnějším způsobem.
  • Zapojením všech zúčastněných stran s cílem vyvíjet inovativní a efektivní aplikace, služby s přidanou hodnotou a uživatelské technologie, které podpoří plné přijetí evropského GNSS.
  • Zajištěním, že služby a provoz evropského GNSS budou dokonale bezpečné a dostupné.


Kontakty a další informace

Tereza Holá
Ewing Public Relations
Email: hola@ewingpr.cz
Mobil: (+420) 603 246 206

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Oficiální stránky GSA
[2] Dny otevřených dveší GSA - další informace



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Kosmonautika, Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, GSA, Den otevřených dveří, Družice 


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Venuší

Další informace »