Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mise SOVA chce být největší českou družicí v historii

Mise SOVA chce být největší českou družicí v historii

Logo družice SOVA
Autor: OHB Czechspace

Česká společnost OHB Czechspace vyvíjí družici SOVA, která bude největší českou družicí v historii. Svou hmotností by překonala dokonce i poslední velkou českou družici Magion 5. Mise SOVA má za cíl zpřesnit klimatické modely, díky kterým bude možné lépe předpovídat extrémní jevy počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, a reagovat tak snáze na změny klimatu. Společnost OHB Czechspace ve spolupráci s vědci z Akademie věd ČR a dalšími českými firmami vyvíjí družici pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) v rámci výzvy Ambiciózní projekty České republiky.

Po 27 letech od startu poslední velké české družice Magion 5, má Česko šanci vypustit vlastní vědeckou misi. Satelit SOVA může být největším českým satelitem s hmotností okolo 180 kg. Na oběžnou dráhu by se měl vydat v roce 2028 a zůstat tam nejméně 2 roky. Zkoumat má procesy v atmosféře, tzv. gravitační vlny, které ovlivňují klima a počasí na celém světě. Měření by probíhala ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, tedy ve výšce od 60 do 300 km nad Zemí.

Vizualizace družice SOVA Autor: OHB Czechspace
Vizualizace družice SOVA
Autor: OHB Czechspace

Mise nese název „SOVA“, jež je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Má za cíl pomocí získaných dat vyvinout přesnější klimatické modely, které používají klimatologové a meteorologové. Díky tomu by mohli lépe předpovídat extrémní jevy počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky nebo silný vítr ovlivňující zemědělství, záplavy a eroze půdy.

„Kromě toho by sledování vln a poruch v horních vrstvách atmosféry a v ionosféře mohlo potenciálně najít uplatnění v budoucích systémech varování před tsunami. Zemětřesení, tsunami, konvektivní bouře apod. totiž generují atmosférické vlny šířící se vzhůru. Atmosférické vlny vyvolané tsunami by tak mohly být zjištěny v horních vrstvách atmosféry dříve, než tsunami zasáhne pobřeží, pokud je epicentrum dostatečně daleko od pobřeží,“ vysvětlil Jaroslav Chum z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Mise pomůže také zlepšit předpovědi blížících se tornád či turbulencí v letectví. Přínosná budou i měření poruch v ionosféře, které mohou zhoršovat přesnost navigačních systémů, včetně GPS.

Grafika: družice SOVA provádí měření Autor: OHB Czechspace
Grafika: družice SOVA provádí měření
Autor: OHB Czechspace

„OHB Czechspace vede konsorcium složené z národních a mezinárodních partnerů. V roli hlavního dodavatele studie je zodpovědná nejen za samotný návrh družice, ale také za její montáž, testování a sjednání nosné rakety ve spolupráci s firmou Spacemanic z Brna a následný provoz SOVY ve vesmíru,“ uvedl za OHB Czechspace projektový manažer mise Jakub Ševeček.

Družice SOVA (vizualizace) Autor: OHB Czechspace
Družice SOVA (vizualizace)
Autor: OHB Czechspace
„Hlavními partnery vědecké části mise jsou vědci z Akademie věd ČR, a to z Ústavu atmosféry a z Ústavu jaderné fyziky, podporováni vědci z německého výzkumného ústavu DLR. Na vývoji družice se pak hlavní měrou podílí zejména české firmy v čele s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ), zaštiťující samotné řízení družice a její komunikaci se zemí, ESC Aerospace, vyvíjející software jak pro řízení družice, tak i optických instrumentů,“ doplnil Jakub Ševeček.

Optické instrumenty jsou vyvíjeny společně s firmou Meopta a OHB System, kdy v realizační fázi projektu bude Meopta zodpovědná za výrobu, montáž a finalizaci dvou kamer, jakožto hlavní dodavatel vědeckého vybavení mise SOVA. Pozemní stanici zajištuje mladá startupová firma z Brna, GroundCom.

OHB Czechspace se po realizaci mise SOVA stane tzv. „mission prime“. To znamená, že společnost bude zodpovědná za celou misi – od stavby satelitu, přes jeho otestování, start na oběžnou dráhu či zajištění komunikace se Zemí, až po zpracování dat a jejich analýzu. OHB Czechspace se tak může stát první vesmírnou firmou, která to v České republice dokáže. I v Evropě existuje pouze několik málo společností, které by se mohly pyšnit tímto označením. Většina firem má totiž za úkol postavit jen samotný satelit nebo jeho část a zbývající činnost zpravidla obstarává Evropská kosmická agentura (ESA).

Grafika: družice SOVA bude bez přerušení sbírat data Autor: OHB Czechspace
Grafika: družice SOVA bude bez přerušení sbírat data
Autor: OHB Czechspace
„Před několika týdny byla úspěšně dokončena fáze A, která má za cíl ověřit proveditelnost celé mise. Prvotní design je třeba otestovat řadou analýz od výpočtů oběžné dráhy, přes výpočet kapacity baterií nebo síly signálu pro spojení s pozemní stanicí, až po kompatibilitu se zvolenou nosnou raketou. Z několika možností provedení se tak vybere ta nejvhodnější. Nyní se nacházíme ve fázi B1, během které se na základě výsledků analýz zvolený design dále rozpracovává do větších detailů. Vznikne tak předběžný návrh mise (družice) s jasnou podobou všech systémů a funkcí,“ uvedl za OHB Czechspace autor projektu Ondřej Krepl.

V září proběhne vyhodnocení mise SOVA a ostatních projektů v rámci programu Ambiciózní projekty ČR. Program vytvořilo Ministerstvo dopravy ČR spolu s ESA a jeho cílem je vybudovat v České republice kapacity pro vývoj a výrobu vlastních kosmických misí. Aktuálně se v rámci programu připravuje několik ambiciózních projektů, které česká delegace ESA v září vyhodnotí a vybere několik z nich k realizaci. Právě realizační fáze vybraných projektů nesmí přesáhnout cenu 30 milionů EUR, mise budou financovány ze zdrojů Ministerstva dopravy ČR.

OHB Czechspace

Společnost OHB Czechspace sídlí v Brně a je členem technologické skupiny OHB SE. Zaměřuje se na dodávky satelitů, družicových adaptérů a podpůrných pozemních zařízení. Společnost získala řadu zakázek v rámci programů ESA, vedle mise planetární obrany Hera, spolupracuje například na programu jaderného elektrického pohonu pro vesmírné mise RocketRoll, výzkumu exoplanet Plato nebo na misi na měření oxidu uhličitého v atmosféře CO2M. Více najdete na https://www.ohb-czech.cz/cz/.

Tisková zpráva OHB Czechspace

Kontakt pro média: Lucie Kopecká, +420 777 999 584, lucie.kopecka@ohb-czech.cz
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: OHB Czechspace, Družice SOVA


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Pixinsight, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024 Prepracovaná verzia. Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »