Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Padá Hurvínek, něco si přej. Česká družice shoří v atmosféře dnes v noci

Padá Hurvínek, něco si přej. Česká družice shoří v atmosféře dnes v noci

Hurvínek se vrací z vesmíru!
Autor: LASAR

Právě dnes končí jedna z českých vesmírných misí, Planetum-1. Družice, která měla za úkol, i za pomoci svého kapitána Hurvínka, přilákat k vědě mladé talenty, přestala komunikovat. Tento problém dal paradoxně vzniknout novému nápadu. Čeští středoškoláci z týmu LASAR uspěli před porotci z NASA s tím, jak družici restartovat pomocí laseru. Do konce tohoto roku vynese raketa SpaceX na oběžnou dráhu jejich vlastní družici, na které středoškoláci otestují svou metodu v praxi. Hurvínek tak při svém skonu skutečně předá štafetu mladé generaci.

V pátek 29. 11. na obloze uvidíme “padající hvězdu.” Ve skutečnosti to ale bude padající družice Planetum-1, na jejíž palubě je i skleněná postavička Hurvínka. Skončí tak projekt, který jinde na světě nemá obdoby. Tento malý satelit, který vyslalo pražské planetárium, měl za úkol nejen provádět vědecké experimenty, ale také vědu popularizovat a přilákat ke kosmonautice a astronomii nové talenty. Mise satelitu byla splněna, i když trochu jinak, než si mohl kdokoliv představit.

Tato družice zaznamenala komunikační problém a jeho vyřešením se začal zabývat mladý tým LASAR. Ten přišel s nápadem na restart družice pomocí laseru. Myšlenka je to odvážná, ale ohromila dokonce i porotu z americké NASA. Sice se už technologie týmu LASAR nestihne otestovat na Planetum-1, ale za to může pomoci stovkám jiných družic.

Družice Planetum-1 Autor: LASAR
Družice Planetum-1
Autor: LASAR
Pro testování systému, jak družice opravit, vyšle LASAR do vesmíru svůj vlastní satelit LASARsat. Ten po Planetum-1 symbolicky převezme štafetu, protože bude sloužit nejen vědeckému výzkumu, ale také má za úkol popularizovat a inspirovat.

Takže i když Planetum-1 s Hurvínkem svou misi končí, dala vzniknout novým nápadům, jež později přerostly v tým, který vyšle do vesmíru jejího nástupce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Team LASAR



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Družice Planetum1


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »