Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Padá Hurvínek, něco si přej. Česká družice shoří v atmosféře dnes v noci

Padá Hurvínek, něco si přej. Česká družice shoří v atmosféře dnes v noci

Hurvínek se vrací z vesmíru!
Autor: LASAR

Právě dnes končí jedna z českých vesmírných misí, Planetum-1. Družice, která měla za úkol, i za pomoci svého kapitána Hurvínka, přilákat k vědě mladé talenty, přestala komunikovat. Tento problém dal paradoxně vzniknout novému nápadu. Čeští středoškoláci z týmu LASAR uspěli před porotci z NASA s tím, jak družici restartovat pomocí laseru. Do konce tohoto roku vynese raketa SpaceX na oběžnou dráhu jejich vlastní družici, na které středoškoláci otestují svou metodu v praxi. Hurvínek tak při svém skonu skutečně předá štafetu mladé generaci.

V pátek 29. 11. na obloze uvidíme “padající hvězdu.” Ve skutečnosti to ale bude padající družice Planetum-1, na jejíž palubě je i skleněná postavička Hurvínka. Skončí tak projekt, který jinde na světě nemá obdoby. Tento malý satelit, který vyslalo pražské planetárium, měl za úkol nejen provádět vědecké experimenty, ale také vědu popularizovat a přilákat ke kosmonautice a astronomii nové talenty. Mise satelitu byla splněna, i když trochu jinak, než si mohl kdokoliv představit.

Tato družice zaznamenala komunikační problém a jeho vyřešením se začal zabývat mladý tým LASAR. Ten přišel s nápadem na restart družice pomocí laseru. Myšlenka je to odvážná, ale ohromila dokonce i porotu z americké NASA. Sice se už technologie týmu LASAR nestihne otestovat na Planetum-1, ale za to může pomoci stovkám jiných družic.

Družice Planetum-1 Autor: LASAR
Družice Planetum-1
Autor: LASAR
Pro testování systému, jak družice opravit, vyšle LASAR do vesmíru svůj vlastní satelit LASARsat. Ten po Planetum-1 symbolicky převezme štafetu, protože bude sloužit nejen vědeckému výzkumu, ale také má za úkol popularizovat a inspirovat.

Takže i když Planetum-1 s Hurvínkem svou misi končí, dala vzniknout novým nápadům, jež později přerostly v tým, který vyšle do vesmíru jejího nástupce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Team LASAR



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Družice Planetum1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »