Padá Hurvínek, něco si přej. Česká družice shoří v atmosféře dnes v noci
Právě dnes končí jedna z českých vesmírných misí, Planetum-1. Družice, která měla za úkol, i za pomoci svého kapitána Hurvínka, přilákat k vědě mladé talenty, přestala komunikovat. Tento problém dal paradoxně vzniknout novému nápadu. Čeští středoškoláci z týmu LASAR uspěli před porotci z NASA s tím, jak družici restartovat pomocí laseru. Do konce tohoto roku vynese raketa SpaceX na oběžnou dráhu jejich vlastní družici, na které středoškoláci otestují svou metodu v praxi. Hurvínek tak při svém skonu skutečně předá štafetu mladé generaci.
V pátek 29. 11. na obloze uvidíme “padající hvězdu.” Ve skutečnosti to ale bude padající družice Planetum-1, na jejíž palubě je i skleněná postavička Hurvínka. Skončí tak projekt, který jinde na světě nemá obdoby. Tento malý satelit, který vyslalo pražské planetárium, měl za úkol nejen provádět vědecké experimenty, ale také vědu popularizovat a přilákat ke kosmonautice a astronomii nové talenty. Mise satelitu byla splněna, i když trochu jinak, než si mohl kdokoliv představit.
Tato družice zaznamenala komunikační problém a jeho vyřešením se začal zabývat mladý tým LASAR. Ten přišel s nápadem na restart družice pomocí laseru. Myšlenka je to odvážná, ale ohromila dokonce i porotu z americké NASA. Sice se už technologie týmu LASAR nestihne otestovat na Planetum-1, ale za to může pomoci stovkám jiných družic.
Pro testování systému, jak družice opravit, vyšle LASAR do vesmíru svůj vlastní satelit LASARsat. Ten po Planetum-1 symbolicky převezme štafetu, protože bude sloužit nejen vědeckému výzkumu, ale také má za úkol popularizovat a inspirovat.
Takže i když Planetum-1 s Hurvínkem svou misi končí, dala vzniknout novým nápadům, jež později přerostly v tým, který vyšle do vesmíru jejího nástupce.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Team LASAR