Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Český Fulldome Festival Brno 2015

Český Fulldome Festival Brno 2015

Z fulldomové animace Felixe Baumgartnera z výšky 40 kilometrů.
Autor: Fuldome Film Society.

V České republice v posledních dvou letech vzniklo sedm digitálních planetárií – malých, velkých, 2D, 3D, s nižším i vyšším rozlišením, v novostavbách i rekonstrukcích. Dosáhla už tzv. fulldome projekce, při níž se obraz promítá na obří polokouli, svých hranic? Anebo pro ni ještě stále hledáme další využití? Má dostatečný potenciál pro propagaci moderní vědy? Nejde zkrátka jen o pouhou zábavu? Odpověď na tyto otázky budeme hledat v pondělí 9. listopadu 2015 od 13 do 19 hodin, kdy se na Hvězdárně a planetáriu Brno uskuteční Český Fulldome Festival Brno 2015. A nejen to, především se budeme dívat na české pořady vytvořené právě pro digitální planetária.

„Předpokládáme, že Český Fulldome Festival Brno 2015 bude probíhat v uvolněné atmosféře. Produkční tým nejdříve svůj výtvor krátce uvede, na konci bude naopak prostor na diskuzi. Naši snahou je popularizovat tento typ projekční technologie a podpořit tuzemskou tvorbu.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Své výtvory budou demonstrovat tvůrčí týmy z Hvězdárny a planetária Brno, Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, iQLANDIA v Liberci, Planetária Ostrava a Techmania Science Center v Plzni. V mnoha případech půjde o celá, již dokončená představení, prostor však bude i pro „live show“ a dosud nedokončená díla. Ke shlédnutí budou pořady Hluboký vesmír, Cesty energií, Pijeme vodu z komet, Sluneční soustava a další.

Na základě diváckého hlasování získá nejúspěšnější pořad cenu v podobě skleněné, „věštecké“ koule, jež výherci napoví mnohé o budoucnosti fulldome projekce. Současně dostane šanci na uvedení  svého představení v anglické variantě na IPS Fulldome Festival Brno 2016, největší mezinárodní přehlídce představení pro digitální planetária na světě.

Vstupenky za cenu 200 Kč lze zakoupit na stránkách Hvězdárny a planetária Brno. V této ceně jsou všechny projekce a menší občerstvení.

066085.jpg

Cesta na Hvězdárnu a planetárium Brno je jednoduchá. Městskou hromadnou dopravou vás sem zaveze tramvaj č. 4, která jede kolem hlavního vlakového nádraží, náměstí Svobody nebo po ulici Česká. S osobním automobilem zaparkujete na náměstí Míru, na odstavné ploše u koupaliště Rekreačně sportovního areálu Kraví hora a v omezené míře přímo u naší budovy.

Město Brno nabízí celou škálu ubytování. To nejlevnější a nejskromnější je v Kaunicových studentských kolejích (http://www.vfu.cz/studium/ubytovani-koleje/), o něco lepší je Hotel Kozák (http://www.hotelkozak.cz/), kvalitu nabízí Hotel Voroněž (http://www.oreahotelvoronez.cz/cz/), luxus Hotel Royal Ricc Brno (http://www.royalricc.cz/) nebo Hotel International Brno (http://www.hotelinternational.cz/). Nemusíte přitom z Brna hned upalovat domů, v úterý dopoledne lze totiž navštívit VIDA! science centrum (http://www.vida.cz/) anebo jinou místní atrakci.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna a planetárium Brno
[2] V Brně bude největší fulldome festival světaO autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno, Fulldome


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »