Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Cyklus videoreportáží přiblíží veřejnosti vesmír
redakce Vytisknout článek

Cyklus videoreportáží přiblíží veřejnosti vesmír

Videoreportáž magazínu Vědmág. Autor: Youtube.
Videoreportáž magazínu Vědmág.
Autor: Youtube.
Hvězdárna a planetárium Brno odstartovala ve spolupráci s internetovým magazínem Vědmág vzdělávací projekt Ke hvězdám. Jeho cílem je přiblížit široké veřejnosti zajímavá fakta o vesmíru.

Tisková zpráva internetového magazínu Vědmág.

Formát videoreportáží je podle nás nejvhodnějším způsobem, jak srozumitelně přiblížit veřejnosti, co se ve vesmíru děje. Můžeme kombinovat komentáře expertů a ilustrační videa, což nám umožňuje vše přehledně a srozumitelně vysvětlit,“ uvedl Adam Faik, šéfredaktor magazínu Vědmág. Většina reportáží se natáčí přímo v prostorách brněnské hvězdárny, ale jsou použity i vizuály poskytnuté jinými prestižními vědeckými ústavy.

První dva již zveřejněné díly se věnují umělým družicím. Do stopáže necelých tří minut se vešlo mnoho zajímavostí; diváci se například dozvědí, kdo má právo vypustit družici na oběžnou dráhu a co se stane s umělou družicí po skončení jejího provozu.

Naším cílem je atraktivním způsobem propagovat astronomii a vědecký způsob poznávání světa jako takového. Proto jsme rádi, že se můžeme na takovém projektu podílet,“ prozradil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Jednotlivé reportáže budou pravidelně zveřejňovány na internetovém magazínu Vědmág na adrese www.vedmag.cz. Všechny jsou k vidění zdarma.

Video: Jedna z reportáží magazínu Vědmág

Odkazy:
[1] Vedmag.cz
[2] Umělé družice (1)
[3] Umělé družice (2)




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »