Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Polární záře 5. listopadu 2023

Fotogalerie: Polární záře 5. listopadu 2023

Polární záře nad Brněnskou přehradou
Autor: Vojtěch Otruba

Na Slunci došlo k erupci filamentu, posléze doprovázené výronem hmoty ze sluneční koróny. Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska.

Fotografie jsou řazeny od nejnovějších pozorování. Pokud jste ji také viděli, své fotografie můžete do galerie zasílat přes formulář

Filament je protuberance vznášející se v magnetickém poli nad povrchem Slunce. Tato chladnější oblaka plazmatu se promítají jako tmavé pruhy na kotouč Slunce. Při erupcích bývají tyto filamenty vyvrženy do okolního prostoru a putují jako oblaka plazmatu Sluneční soustavou. Na videu vidíme jev, který pravděpodobně může za polární záři 5. listopadu. 

Záznam slunečního větru z 5. 11. 2023 s vyznačenými rázovými vlnami způsobenými děním na Slunci zřejmě 3. 11. 2023. Následovala polární záře 5. 11. večer.
Záznam slunečního větru z 5. 11. 2023 s vyznačenými rázovými vlnami způsobenými děním na Slunci zřejmě 3. 11. 2023. Následovala polární záře 5. 11. večer.

Očekávalo se, že částice z erupce dorazí k Zemi 5. listopadu. A podle záznamu ve slunečním větru možná dorazily hned dvě vlny částic. Tak jako tak, večer 5. 11. 2023 nastala krásná polární záře a řada z vás ji měla možnost vidět. Děkujeme za snímky. 


Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »