Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Polární záře 5. listopadu 2023

Fotogalerie: Polární záře 5. listopadu 2023

Polární záře nad Brněnskou přehradou
Autor: Vojtěch Otruba

Na Slunci došlo k erupci filamentu, posléze doprovázené výronem hmoty ze sluneční koróny. Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska.

Fotografie jsou řazeny od nejnovějších pozorování. Pokud jste ji také viděli, své fotografie můžete do galerie zasílat přes formulář

Filament je protuberance vznášející se v magnetickém poli nad povrchem Slunce. Tato chladnější oblaka plazmatu se promítají jako tmavé pruhy na kotouč Slunce. Při erupcích bývají tyto filamenty vyvrženy do okolního prostoru a putují jako oblaka plazmatu Sluneční soustavou. Na videu vidíme jev, který pravděpodobně může za polární záři 5. listopadu. 

Záznam slunečního větru z 5. 11. 2023 s vyznačenými rázovými vlnami způsobenými děním na Slunci zřejmě 3. 11. 2023. Následovala polární záře 5. 11. večer.
Záznam slunečního větru z 5. 11. 2023 s vyznačenými rázovými vlnami způsobenými děním na Slunci zřejmě 3. 11. 2023. Následovala polární záře 5. 11. večer.

Očekávalo se, že částice z erupce dorazí k Zemi 5. listopadu. A podle záznamu ve slunečním větru možná dorazily hned dvě vlny částic. Tak jako tak, večer 5. 11. 2023 nastala krásná polární záře a řada z vás ji měla možnost vidět. Děkujeme za snímky. 


Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »