Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s doc. Janem Kolářem a Mgr. Vilémem Lukášem

Hlubinami vesmíru s doc. Janem Kolářem a Mgr. Vilémem Lukášem

Magion 1
Magion 1
TV Noe - V tomto díle pořadu Hlubinami vesmíru budou hosty Doc. Ing. Jan Kolář, CSc. ředitel České kosmické kanceláře a Mgr. Vilém Lukáš, učitel ZŠ sv. Voršily v Olomouci.

Doc. Ing. Jan Kolář, CSc.
Doc. Ing. Jan Kolář, CSc.
Mgr. Vilém Lukáš na stáži v Huntsville
Mgr. Vilém Lukáš na stáži v Huntsville
Nejprve nám naši hosté představí svá pracoviště i svá angažmá. Poté si budeme povídat o české kosmonautice. Dotkneme se zajímavých programů v minulosti, ale především nynějších možností, kdy se ČR stala součástí ESA - Evropské kosmické agentury. Navštívíme také výcvikové středisko Space Rocket Center v Huntsville v americké Alabamě, kde byl náš host Mgr. Vilém Lukáš na zajímavé stáži.

V našem studiu také představíme současný stav evropského navigačního systému Galileo a dozvíme se např., jak je reálné umístění jeho centrály do Prahy.

Mohou se i čeští občané stát kosmonauty? Pohodlně se usaďme a nechme si odpovědět nejen na tuto otázku...

Premiéra pořadu je v pátek 6. března ve 20:05

Reprízy:
úterý 10. března 2009 08:15
středa 11. března 2009 21:40


Doporučené odkazy:





O autorovi



4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Benecko ohnisko 16mm

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel

Další informace »