Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Janem Vondrákem

Hlubinami vesmíru s dr. Janem Vondrákem

Ing. Jan Vondrák. Autor: Tv Noe
Ing. Jan Vondrák.
Autor: Tv Noe
Při dalším setkání v pořadu Hlubinami vesmíru v sobotu 2. června se budeme pohybovat především v blízkosti planety Země. Hostem pořadu je totiž Ing. Jan Vondrák, DrSc., současný předseda České astronomické společnosti, který je specialistou na tzv. kosmickou geodézii a astrometrii. Pořad začíná ve 22:05 na Tv Noe.

Ing. Jan Vondrák. Autor: Tv Noe
Ing. Jan Vondrák.
Autor: Tv Noe
V úvodu se dotkneme působení našeho hosta v Mezinárodní astronomické unii i na několika prestižních astronomických pracovištích. Nahlédneme i do tvorby hvězdářské ročenky, protože dr. Jan Vondrák je jejím dlouholetým spolutvůrcem.

Co je světový a hvězdný čas? Jaké má naše Země různé pohyby? Co je rotace, precese, nutace a jaké vlivy jsou s pohybem Země spojeny? Mají i planety vliv na pohyby Země? Čím se zabývá nebeská mechanika? Jaké jsou chystané výzkumné mise v tomto oboru? Chcete-li se něco blížeji dovědět o těchto a nejen těchto otázkách, pak si udělejte 40 minut čas a společně s námi pojďte nahlédnout na tyto vesmírné skutečnosti.

V závěru pořadu se podíváme i na tzv. konec světa v roce 2012. Je na tom něco reálného? Jak je to z Mayským kalendářem? Roztrhají slapové síly Zemi...? Jistě stojí za to vyslechnout si na toto poněkud bulvární téma světově uznávaného odborníka.

Na setkání nad Zemí i v jejím okolí se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »