Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Borovičkou, meteorická astronomie 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Borovičkou, meteorická astronomie 1. díl

RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Autor: TV Noe

RNDr. Jiří Borovička, CSc., je český astronom pracující v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Ve spolupráci s dalším světovým odborníkem na meteority, Pavlem Spurným, se zabývá výzkumem meziplanetární hmoty, především meteorů. V pořadu Hlubinami vesmíru nás seznámí s metodami meteorické astronomie.

Jak se meteory zkoumají? Jaký vliv měl první meteorit s rodokmenem? Podíváme se blíže do roku 1959, kdy byl pozorován tzv. bolid Příbram a poté nalezeny jeho pozůstatky.

Co vše se děje pří průletu zemskou atmosférou a jak se nalézají meteority v terénu?

Pojďme spolu s odborníkem nahlédnout k nebeskému divadlu, které nás tolik fascinuje.

RNDr. Jiří Borovička, CSc. během rozhovoru s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Borovička, CSc. během rozhovoru s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 7. května ve 20:20 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/34360-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-borovickou-meteoricka-astronomie-1-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Jiří Borovička


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »