Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem: Milan Rastislav Štefánik

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem: Milan Rastislav Štefánik

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

V dnešním díle představí RNDr. Jiří Grygar, CSc. jednu z nejvýznamnějších osobností astronomie v Československu. Byl spoluzakladatelem vzniku naší republiky, o kterou se zasloužil významným podílem. T. G. Masaryka a Edvarda Beneše seznámil s významnými evropskými osobnostmi a jeho aktivity přinášely snahám o samostatnost ovoce. Ale především byl astronomem. Jeho život se může stát inspirací. Co vše dokázal, je takřka neuvěřitelné.

Jen několik střípků z jeho života – Mont Blanc a jeho vrchol byl pozorovacím místem. Vybudoval hvězdárnu na Tahiti. Byl letec a prováděl riskantní operace v 1. světové válce. Navštívil Uzbekistán, Maroko, Ekvádor aj. Seznámil se s Jaroslavem Vrchlickým a Lvem Nikolajevičem Tolstojem…

Premiéru odvysíláme v sobotu 1. dubna ve 20:20 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/36939-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-milan-rastislav-stefanik

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Jiří Grygar


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »