Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2011 (2. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2011 (2. díl)

Jiří Grygar. Autor: TV Noe
Jiří Grygar.
Autor: TV Noe
V sobotu 6. října od 20:00 můžete sledovat premiéru druhého dílu pořadu Hlubinami vesmíru s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. s podtitulem Žeň objevů 2011. Budeme si povídat a objevech v hlubokém, hvězdném vesmíru.

Jiří Grygar. Autor: TV Noe
Jiří Grygar.
Autor: TV Noe
Na počátku to budou již tradičně blízké objekty – hvězdy, u kterých obíhají tzv. exoplanety. Dotkneme se např. planetárních soustav u Kepler 11 (6 tranzitujících planet!), Kepler 10 (velmi hustá planeta až 8,8 více než voda), Kepler 16 (Tatooine – obíhají kolem těsné dvojhvězdy), J1719-1438 (planeta diamant obíhající kolem pulsaru!). Poté budeme putovat za planetami nomády a tzv. hnědými trpaslíky.

Dále se podíváme např. na zajímavou hvězdu V1309 Sco, kde došlo ke splynutí dvou hvězd. Zastavíme se u úchvatné galaxie Větrník (M101) a její supernovy SN 2011fe a tzv. vánočního záblesku, ke kterému došlo v Andromedě – gama záblesk GRB 101215A trvající 28 minut!

Zaměříme se i na družici Fermi, která mimo jiné objevila v roce 2011 obří bubliny záření gama v naší Galaxii, a pak nahlédneme i do těch nevzdálenějších končin vesmíru – čekají nás obří černé veledíry, rekordní rentgenový záblesk GRB 110328A (družice Swift) a k prozatím nevzdálenější galaxie, kupa galaxií či kvazar.

Je toho každým rokem velmi mnoho, co vzrušuje astronomy i laickou veřejnost. Pojďme tedy a nechme se na chvíli unést dr. Jiřím Grygarem do skutečného a přesto tak fantastického vesmíru!

Ke sledování Vás zve redaktor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »