Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2017, 3. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2017, 3. díl

Jiří Grygar hostem pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Ve třetím díle Žní objevů se budeme zabývat hlubokým vesmírem. Nečekaný objev kilonovy! Co způsobilo tak mohutný a opakovaný výbuch? Jsou tyto objekty ve vesmíru přinášející do mozaiky astrofyzikálního poznání novinkou? A v čem? Daleké končiny vesmíru přinášejí na elektromagnetických vlnách nebývalé skutečnosti. Moderní astronomie se v posledních letech stává svědkem ohromujících nových událostí, které posouvají a dozajista díky novým přístrojům budou posouvat naše poznání vesmíru. Máme před sebou fascinující budoucnost vědeckých objevů…

Podíváme se také na vývoj výzkumu Pierre Auger Observatory, která je dosud největším přístrojem na detekci kosmického záření. Blížíme se rozuzlení tajemství, odkud se bere? Jaký má zdroj? Dr. Jiří Grygar nám poodkryje, kam se vývoj posunul.

Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
Také se zaměříme na vysoce svítivé srážející se galaxie v kupě galaxií Abell 370, která slouží jako tzv. gravitační čočka, k úžasnému mimořádnému radiovému záblesku a připomeneme i 100 let od založení České astronomické společnosti.

Nenechte si proto ujít toto jedinečné vyprávění doplněné fascinujícími obrazy vesmíru!

Premiéru sledujte v sobotu 3. 11. od 20 hod. na TV Noe http://www.tvnoe.cz/ a poté v našem videoarchivu.

Bližší info o pořadu i termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2017-3-dil

Jiří Grygar s moderátorem pořadu Hlubinami vesmíru Jindřichem Suchánkem Autor: TV Noe
Jiří Grygar s moderátorem pořadu Hlubinami vesmíru Jindřichem Suchánkem
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe, Jiří Grygar, Žeň objevů


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »