Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 1. díl

Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Je již tradicí, že se po letních měsících setkáváme u Žní objevů roku minulého. Jejím autorem je RNDr. Jiří Grygar již 54 let! Rok 2019 byl ve znamení 50. let od prvních kroků člověka na Měsíci. I my si tento významný počin lidstva připomeneme – snad lidé, kteří neznají tuto událost podrobně, poznají v originálním záběru slavná slova prvního člověka na Měsíci: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo“. 

Pozornost si samozřejmě zaslouží i to, že na odvrácenou stranu Měsíce vypustili vloni Číňané své vozítko.

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
Na Zemi se stále studuje drtivý dopad planetky na konci druhohor. Jak to bylo s následným oživováním planety? Zajímavý graf ukáže chronologii. V roce 2019 byla zaměřena pozornost astronomů také k výzkumu blízkozemních planetek. Návštěva dvou z nich, Ryugu a Bennu se stala jednou z nejvýznamnější kosmonautických událostí roku.

Další pokračování výzkumu Sluneční soustavy i hlubokého vesmíru v roce 2019 budou náplní následujících dvou dílů. 

Zveme Vás ke sledování premiéry v sobotu 5. září ve 20:05 na TV Noe. Po premiéře můžete pořad sledovat ve videoarchivu.

Bližší info včetně časů repríz, najdete na https://www.tvnoe.cz/porad/28848-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2019-1-dil

RNDr. Jiří Grygar s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Jiří Grygar, Hlubinami vesmíru, TV Noe


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »