Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 3. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 3. díl

RNDr. Jiří Gyrgar
Autor: TV Noe

V posledním přehledu nejvýznamnějších astronomických objevů roku minulého bude RNDr. Jiří Grygar, CSc. hovořit o hlubokém vesmíru. Nejprve se zastaví u budoucího přiblížení galaxie M 31 v Andromedě k naší Mléčné dráze. Jaké jsou nové poznatky, které přinesla především družice Gaia, o této předpokládané události?

V roce 2019 přinesl program EHT (Event Horizon Telescope) první snímek černé díry. Jak se to stalo? A jak se upřesňuje Lemaîtrova – Hubbleova konstanta, která určuje stáří vesmíru?

RNDr. Jiří Grygar Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar
Autor: TV Noe
Pokrok s detekcí nastal také u tzv. FRB – rychlých radiových záblesků, především je pozornost nyní upřena ke kanadskému radioteleskopu CHIME.

Rok 2019 byl také ve znamení významných událostí. 100 let oslavila Mezinárodní astronomická unie IAU a 150 let uplynulo od objevu Mendělejevovi periodické soustavy prvků.

Do vesmírného výzkumu se stále zapojují nové přístroje a roste i česká účast.

Zveme k poutavému přehledu astronomických objevů, které nabírají s přibývajícími přístroji na nebývalém tempu.

Sledujte premiéru v sobotu 7. listopadu ve 20:05 na TV Noe. Po premiéře můžete pořad sledovat ve videoarchivu.

Bližší info, včetně časů repríz, najdete na https://www.tvnoe.cz/porad/29469-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2019-3-dil

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe, Jiří Grygar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »