Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (2. díl)
Michal Prouza. Autor: TV NoeV sobotu 7. dubna 2012 v 17:10 bude pokračovat na TV Noe v publicistickém pořadu Hlubinami vesmíru setkání s RNDr. Michaelem Prouzou, Ph.D.
Michal Prouza. Autor: TV NoeNejprve nahlédneme do příprav unikátního projektu LSST (Large Synoptic Survey Telescope), na kterém náš host polupracuje společně s americkými kolegy. Tento velký dalekohled bude pořizovat celooblohové snímky, které budou neustále obnovovány a poskytnou tak v podstatě film oblohy, jehož prostřednictvím budou moci jak odborníci, tak veřejnost, sledovat v podstatě i malé změny na obloze. Máme se tedy jistě na co těšit, protože takto ucelený program na skenování oblohy a v současné nejšpičkovější kvalitě bude jistě významným světovým vědeckým počinem a navíc dostupný všem!
V dalším povídání se ponoříme již do aktuálních kosmologických témat. Počátky vesmíru, detekce kosmického záření, temná hmota a temná energie a její projevy, základní síly ve vesmíru a další souvislosti - prožíváme zlatý věk kosmologie?
Uchvacuje i Vás tajemství vesmíru? Jestliže ano, pak usaďme se tedy a z pohodlí svého domova nechme dr. Prouzu, aby nás alespoň na chvíli zavedl do těchto stále málo probádaných končin.
Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236