Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (2. díl)
Michal Prouza. Autor: TV NoeV sobotu 7. dubna 2012 v 17:10 bude pokračovat na TV Noe v publicistickém pořadu Hlubinami vesmíru setkání s RNDr. Michaelem Prouzou, Ph.D.
Michal Prouza. Autor: TV NoeNejprve nahlédneme do příprav unikátního projektu LSST (Large Synoptic Survey Telescope), na kterém náš host polupracuje společně s americkými kolegy. Tento velký dalekohled bude pořizovat celooblohové snímky, které budou neustále obnovovány a poskytnou tak v podstatě film oblohy, jehož prostřednictvím budou moci jak odborníci, tak veřejnost, sledovat v podstatě i malé změny na obloze. Máme se tedy jistě na co těšit, protože takto ucelený program na skenování oblohy a v současné nejšpičkovější kvalitě bude jistě významným světovým vědeckým počinem a navíc dostupný všem!
V dalším povídání se ponoříme již do aktuálních kosmologických témat. Počátky vesmíru, detekce kosmického záření, temná hmota a temná energie a její projevy, základní síly ve vesmíru a další souvislosti - prožíváme zlatý věk kosmologie?
Uchvacuje i Vás tajemství vesmíru? Jestliže ano, pak usaďme se tedy a z pohodlí svého domova nechme dr. Prouzu, aby nás alespoň na chvíli zavedl do těchto stále málo probádaných končin.
Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek
„Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent
Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a