Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michalem Sobotkou, o Slunci 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Michalem Sobotkou, o Slunci 1. díl

RNDr. Michal Sobotka DSc. v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Astronomický ústav Akademie věd má v Ondřejově nedaleko Prahy svou observatoř. Její součástí se také sluneční oddělení, a právě s vedoucím tohoto oddělení RNDr. Michalem Sobotkou, DSc., budeme o sluníčku, naší nejbližší hvězdě hovořit.

Nejdříve představíme, čím se v Ondřejově pozoruje Slunce a s kým sluneční oddělení spolupracuje v zahraničí. Potom se beseda ponoří do nitra Slunce, abychom společně poznávali pouť záření i hmoty směrem k povrchu. Co se uvnitř Slunce děje? Jak vypadá v jádru např. teplota a jaké procesy se tam odehrávají. Co se stane se sluneční hmotou blíže k povrchu? Je to právě magnetismus, který určuje činnost Slunce pod povrchem v jeho nejvrchnějších sférách.

Pořad Hlubinami vesmíru s RNDr. Michalem Sobotkou DSc. Autor: TV Noe
Pořad Hlubinami vesmíru s RNDr. Michalem Sobotkou DSc.
Autor: TV Noe

V pořadu jsou použity, s laskavým svolením autora, i obrazové materiály prof. Miloslava Druckmüllera z Vysokého učení technického v Brně. Jejich zhlédnutí stojí za to – unikátnost zpracování navozuje natolik silný prožitek, že s úžasem jen sledujeme toto úchvatné divadlo.

Zveme Vás ke sledování naší besedy i v následujícím díle v září, kdy budeme pokračovat v detailnějším popisu procesů na povrchu Slunce i v jeho blízkosti.

Premiéru můžete shlédnout první sobotu v srpnu 5. 8. od 19:45 na TV Noe.

Bližší informace a reprízy najdete na stránkách TV Noe:

http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-michalem-sobotkou-o-slunci-1-dil

RNDr. Michal Sobotka DSc. v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Michal Sobotka DSc. v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Pořad Hlubinami vesmíru



O autorovi

Štítky: Slunce, Hlubinami vesmíru, Michal Sobotka, TV Noe


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »