Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Pavlem Kalendou

Hlubinami vesmíru s dr. Pavlem Kalendou

006489_05_022863.jpg
TV Noe - V tomto díle pořadu Hlubinami vesmíru je hostem RNDr. Pavel Kalenda, CSc. - geofyzik.

Zpočátku se dotkneme základních geofyzikálních oblastí a poté se host zaměří na predikci zemětřesení - je vůbec možné předpovídat zemětřesení?

Hlavním tématem tohoto dílu bude ale globální oteplování. RNDr. Pavel Kalenda se na celou problematiku zaměří jak z hlediska geofyzikálního, tak astronomického. Dozvíme se něco o zajímavém antarktickém vrtu Vostok, který odhaluje dávnou minulost Země a také o souvstažnosti globálního oteplování s naší sluneční soustavou. Možná se dozvíme z úst našeho hosta překvapivé a pro mnohé snad i provokativní úvahy...

Pojďme, usaďme se a vyplujme společně s dr. Pavlem Kalendou od naší Země, abychom se na ní podívali z trochu jiného pohledu.

Premiéra pořadu je v pátek 6. února ve 20:05

Doporučené odkazy:





O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »