Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Pavlem Koubským, 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Pavlem Koubským, 1. díl

RNDr. Pavel Koubský, CSc. v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Astronom ze stelárního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR RNDr. Pavel Koubský, CSc. se rozhovoří o aktuálním výzkumu hvězd, které byly a jsou v jeho zorném poli.

Stelární neboli hvězdné oddělení napovídá již svým názvem, o čem bude tento díl. Nejprve se pozastavíme u počátku působnosti našeho hosta. Začal v Astronomickém ústavu již v roce 1966! Tehdy byl uveden do provozu náš i dosud největší dalekohled, známý dvoumetr v Ondřejově. Působil i na prestižních dalekohledech světa.

Poté se vydáme již do hvězdného nebe.

Jak se zkoumají hvězdy? Co jsou to za objekty? Např. horké hvězdy, tzv. B-hvězdy, mají obálky, jakési prstence, které vznikají a zase zanikají. Co je příčinou? Víme o tom něco bližšího?

Astronomy také již 50 let udivují pulsary, jak ony fungují a co je na nich zajímavé?

Hvězdná astronomie má mnoho a mnoho dalších témat, a tak se s dr. Pavlem Koubským setkáme i v následujícím díle.

RNDr. Pavel Koubský, CSc. a moderátor pořadu Jindřich Suchánek Autor: TV Noe
RNDr. Pavel Koubský, CSc. a moderátor pořadu Jindřich Suchánek
Autor: TV Noe

Bližší info o pořadu a termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-pavlem-koubskym-1-dil

Pořad můžete také sledovat ve videorachivu http://www.tvnoe.cz/video/16876




O autorovi

Štítky: Pavel Koubský, TV Noe, Hlubinami vesmíru


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »