Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Richardem Wünschem (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Richardem Wünschem (1. díl)

Richard Wünch. Autor: TV Noe.
Richard Wünch.
Autor: TV Noe.
V sobotu 1. prosince od 20:00 bude mít premiéru na TV Noe pořad Hlubinami vesmíru s dr. Richardem Wünschem. Tématem bude vznik hvězd.

Richard Wünch v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.
Richard Wünch v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: TV Noe.
Na začátku pořadu si blíže představíme našeho hosta Mgr. Richarda Wünsche, Ph.D. Dozvíme se, že pracuje v odd. galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu Akademie věd ČR a jako mladý vědec byl i několikrát oceněn za svou badatelskou činnost. Ta spočívá ve výzkumu tvorby hvězd.

Z čeho se hvězdy tvoří? Jaká látka tvoří galaxie? Co jsou molekulární oblaka? Jaké mají vlastnosti? Kolik plynu je v galaxiích? Jaké máme ve vesmíru vůbec mlhoviny? Z čeho je tvořen prach v galaxiích? K čemu bude sloužit observatoř ALMA? Co je milimetrové a submilimetrové záření? Tyto a mnohé další zajímavé otázky budou v zorném poli naší besedy.

Při povídání se podrobněji podíváme na molekulární oblaka. Jaké jsou uvnitř fyzikální procesy? Co vede k započetí tvorby hvězd? Jaká je efektivita tvorby hvězd? Co se děje při vzniku hvězd? Jak ovlivňují na počátku svého vzniku hvězdy své okolí a co vše se může poblíž odehrávat?

Vznik hvězd, to je úchvatné divadlo – bubliny, obálky, infekce tvorby hvězd. Chcete se na to podívat a dozvědět se více? Pak přijměte pozvání ke sledování tohoto pořadu a nechte se vznášet molekulárními oblaky...

Ke sledování Vás zve redaktor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »