Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Tomášem Gráfem

Hlubinami vesmíru s dr. Tomášem Gráfem

Tomáš Gráf v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.
Tomáš Gráf v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: TV Noe.
V sobotu 3. listopadu od 20:00 můžete na TV Noe sledovat premiéru pořadu Hlubinami vesmíru s RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. Zaměříme se nejen na novinky z české i zahraniční astronomie stávajícího roku, ale rovněž si podrobněji vysvětlíme vše okolo předpovídaného "konce světa".

Tomáš Gráf v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.
Tomáš Gráf v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: TV Noe.
S RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D., vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, si budeme nejprve povídat o rekonstrukcích některých českých a moravských hvězdáren, které se nyní provádí či chystají. Detailně to bude samozřejmě ta ostravská. Nová epocha i nové techniky - jistě se máme na co těšit.

Poté si uděláme exkurzi do Sluneční soustavy. Budou to především ty největší planety. Nejprve se zastavíme u Saturnu, kde již osmým rokem úspěšně bádá sonda Cassini. Zajímavosti z největšího měsíce Sluneční soustavy Titanu, jeho uhlovodíkových jezer či ledového Saturnova měsíce Encelada, kde doslova tryská do výšin voda, jsou nejen úžasné astronomické skutečnosti, ale zároveň až neuvěřitelná podívaná.

I Jupiter je stále středem pozornosti astronomů. Čím si to zaslouží? Na se to blížeji podíváme právě k němu.

Protože je doslova na dosah ono datum, tolik omílané a protřepávané v médiích, a to zimní slunovrat 21. prosince 2012 a „konec světa“, nemůžeme se s dr. Tomášem Gráfem tomuto samozřejmě vyhnout. Pojďme tedy a zastavme se na chvíli společně těsně před jeho příchodem.

Setkáme se tu při sledování pořadu Hlubinami vesmíru i v roce 2013?

To Vám i sobě přeje autor pořadu Jindřich Suchánek.




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »