Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Vladimírem Kopeckým Jr., PhD., Astrobiologie 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Vladimírem Kopeckým Jr., PhD., Astrobiologie 1. díl

RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph. D.
Autor: TV Noe

V posledním letošním díle pořadu Hlubinami vesmíru bude RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD. biofyzik z Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy a šéfredaktor časopisu Astropis poodhalovat obor, který se stává stále aktuálnějším a přitažlivějším.

Astrobiologie - proč lidé tolik touží poznat, zda je možný život mimo Zemi a zda nejsme ve vesmíru sami? Kudy se ubírají seriózní snahy o toto poznání?

RNDr. Vladimír Kopecký Jr. Autor: TV Noe
RNDr. Vladimír Kopecký Jr.
Autor: TV Noe
V prosincovém setkání pod hvězdami se podíváme podrobněji, kromě trochy historie, jak se astrobiologie dostala do pozornosti astronomů, také k tomu, jak vznikal život na Zemi. Jaké jsou indicie na možný život ve vesmíru v meteoritech?

Navštívíme i některá tělesa Sluneční soustavy - Mars, Europu, Titan a Enceladus. Čím jsou pro astrobiology přitažlivé? Jaké mise se připravují?

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/29684-hlubinami-vesmiru-s-dr-vladimirem-kopeckym-jr-astrobiologie-1-dil

Po odvysílání bude možné shlédnout ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

RNDr. Vladimír Kopecký Jr. s moderátorem Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Vladimír Kopecký Jr. s moderátorem Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe, Vladimír Kopecký


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »