Hlubinami vesmíru s dr. Vladimírem Wagnerem (1. díl)
Vladimír Wagner. Autor: TV Noe.Další díl pořadu Hlubinami vesmíru, tentokráte s jaderným fyzikem dr. Vladimírem Wagnerem, uvede TV Noe v sobotu 13. července 2013 od 20 hodin.
Vladimír Wagner. Autor: TV Noe.S naším hostem, jaderným fyzikem Vladimírem Wagnerem z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, budeme rozprávět o souvislostech jaderné fyziky a astronomie. Nahlédnéme nejen k největšímu urychlovači částic v CERNu, ale dotkneme se i prvotního složení hmoty.
Co je hlavními cíly užasného přístroje LHC v CERNu? Z čeho je hmota složena? Co jsou kvarky a gluony? Proč vůbec srážíme částice?
Nejen s odpovědmi na tyto otázky se v našem pořadu setkáme, ale nahlédneme i o trochu blíže k prvním okamžikům po Velkém třesku. Pojďte společně s námi o krůček blíž... kamsi do končin, kde vše začíná...
Za celý štáb, který připravuje pořad pro Televizi Noe
Jindřich Suchánek.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)