Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Mgr. Antonínem Vítkem

Hlubinami vesmíru s Mgr. Antonínem Vítkem

Antonín Vítek. Zdroj: TV Noe
Antonín Vítek. Zdroj: TV Noe
Další pokračování pořadu Hlubinami vesmíru bude mít premiéru v sobotu 6. srpna 2011 ve 20:55 na TV Noe a bude tentokrát s Mgr. Antonínem Vítkem o výzkumu Sluneční soustavy.

Se známým odborníkem na kosmonautiku Mgr. Antonínem Vítkem, CSc. z knihovny Akademie věd ČR si budeme povídat o výzkumu těles Sluneční soustavy kosmickými sondami.

Náš host je také autorem našich nejpodrobnějších kosmonautických encyklopedických webových stránek, které můžeme navštívit na www.lib.cas.cz. Po úvodním představení našeho hosta se budeme věnovat Merkuru, protože od března 2011, poprvé v dějinách, zaparkovala na oběžné dráze sonda k jeho výzkumu. Zajímavé informace o výzkumu, čerstvé fotografie i animace nás donesou k této nepříliš probádané planetě, takříkajíc na "dostřel". Nenechme si ujít unikátní snímky s výkladem vpravdě zasvěceným.

V další části pořadu se odpoutáme od Merkuru a začneme pouť po dalších tělesech Sluneční soustavy. Nejprve to bude Venuše, kde krouží evropská sonda Venus Express, pak Mars s jeho unikátními marsovskými vozítky či sondami, poté planetky, kam míří sonda Dawn, krátce se zastavíme také u sondy Rosetta, která se chystá na výzkum komety a nakonec to bude Jupiter, kde v současnosti není žádná sonda, ale stále láká vědce k dalšímu bádání.

Protože se do pořadu nevešly další důležité a zajímavé mise k Saturnu, Plutu, ale také kosmický průzkumu Země, bude povídání s Mgr. Antonínem Vítkem pokračovat i v druhém následujícím díle.

K počátku úžasného letu Sluneční soustavou Vás zve Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info i o reprízách




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »