Ota Kéhar v Hlubinách vesmíru. Autor: TV Noe.V sobotu 7. prosince 2013 ve 20 hodin bude premiéra nového dílu pořadu Hlubinami vesmíru. Hostem je PhDr. Ing. Ota Kéhar, spolutvůrce katalogů na webu Astronomia. V zorném poli budou tedy Astronomické katalogy a práce s nimi.
Ota Kéhar v Hlubinách vesmíru. Autor: TV Noe.PhDr. Ing. Ota Kéhar je astronom, spolupracovník Západočeské university v Plzni a spolutvůrce známého astronomického webu Astronomia, kde mimo mnoha užitečných a zajímavých informací nalezneme také obsáhlé seznamy a katalogy vesmírných objektů. Právě kolem astronomických katalogů a seznamů se bude točit naše beseda.
Co jsou katalogy Messiérův, Hipparchos, NGC či IC? A jak se s nimi pracuje? Kde můžeme nalézt seznamy hvězd, mlhovin a hvězdokup?
Dozvíme se i bližší informace o seznamu planetek, kterých je v katalogu více než 375 000, a každou můžeme také nalézt v její aktuální poloze. A víte například, co jsou Kirkwoodovy mezery a co vše umožňují zmíněné katalogy?
K setkání nad trochou statistiky, která vzrušujícím způsobem dokáže uchvátit toho, kdo pronikne do jejich tajů, Vás zve autor pořadu Jindřich Suchánek.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek
„Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo
Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují