Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

prof. Petr Kulhánek
Autor: TV Noe

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého učení technického v Praze je pravidelným hostem pořadu Hlubinami vesmíru v televizi Noe. Vzhledem k tomu, že astronomové získali nový úžasný vědecký přístroj v podobě Webbova vesmírného dalekohledu, bude se debata točit i kolem objevů, které již přinesl, nebo je můžeme očekávat. V prvním dílu nás čeká i pohled na vesmír samotný a jeho vývoj a na druhé straně prozkoumáme i nejbližší okolí Země a jejích radiačních pásů.

Prof. Petr Kulhánek bude nejprve hovořit o kosmologickém výzkumu – je vesmír konečný? Jak je „velký“, jaký má tvar?

Nové technické možnosti jdou dnes obrovským tempem dopředu a přinášejí proto úžasné materiály pro bádání. Jaké máme očekávání od Webbova dalekohledu, který začíná zkoumat v nebývalých detailech?

Také se podíváme na rotaci a magnetizmus Země a jeho projevy - Van Allenovy pásy a jiné…

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem Autor: TV Noe
Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 5. listopadu ve 20:25 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme https://www.tvnoe.cz/porad/35825-hlubinami-vesmiru-s-prof-petrem-kulhankem-novinky-z-astronomie-1-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/
O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Petr Kulhánek


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »