Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

prof. Petr Kulhánek
Autor: TV Noe

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého učení technického v Praze je pravidelným hostem pořadu Hlubinami vesmíru v televizi Noe. Vzhledem k tomu, že astronomové získali nový úžasný vědecký přístroj v podobě Webbova vesmírného dalekohledu, bude se debata točit i kolem objevů, které již přinesl, nebo je můžeme očekávat. V prvním dílu nás čeká i pohled na vesmír samotný a jeho vývoj a na druhé straně prozkoumáme i nejbližší okolí Země a jejích radiačních pásů.

Prof. Petr Kulhánek bude nejprve hovořit o kosmologickém výzkumu – je vesmír konečný? Jak je „velký“, jaký má tvar?

Nové technické možnosti jdou dnes obrovským tempem dopředu a přinášejí proto úžasné materiály pro bádání. Jaké máme očekávání od Webbova dalekohledu, který začíná zkoumat v nebývalých detailech?

Také se podíváme na rotaci a magnetizmus Země a jeho projevy - Van Allenovy pásy a jiné…

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem Autor: TV Noe
Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 5. listopadu ve 20:25 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme https://www.tvnoe.cz/porad/35825-hlubinami-vesmiru-s-prof-petrem-kulhankem-novinky-z-astronomie-1-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Petr Kulhánek


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »