Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, novinky z astronomie 1. díl

prof. Petr Kulhánek
Autor: TV Noe

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého učení technického v Praze je pravidelným hostem pořadu Hlubinami vesmíru v televizi Noe. Vzhledem k tomu, že astronomové získali nový úžasný vědecký přístroj v podobě Webbova vesmírného dalekohledu, bude se debata točit i kolem objevů, které již přinesl, nebo je můžeme očekávat. V prvním dílu nás čeká i pohled na vesmír samotný a jeho vývoj a na druhé straně prozkoumáme i nejbližší okolí Země a jejích radiačních pásů.

Prof. Petr Kulhánek bude nejprve hovořit o kosmologickém výzkumu – je vesmír konečný? Jak je „velký“, jaký má tvar?

Nové technické možnosti jdou dnes obrovským tempem dopředu a přinášejí proto úžasné materiály pro bádání. Jaké máme očekávání od Webbova dalekohledu, který začíná zkoumat v nebývalých detailech?

Také se podíváme na rotaci a magnetizmus Země a jeho projevy - Van Allenovy pásy a jiné…

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem Autor: TV Noe
Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 5. listopadu ve 20:25 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme https://www.tvnoe.cz/porad/35825-hlubinami-vesmiru-s-prof-petrem-kulhankem-novinky-z-astronomie-1-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Petr Kulhánek


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »