Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hvězdárna Žebrák je v online prostředí

Hvězdárna Žebrák je v online prostředí

Hvězdárna Žebrák
Autor: Vladislav Slezák

I když musela být Hvězdárna Žebrák podle nařízení vlády, stejně jako všechny ostatní české hvězdárny, uzavřená, nezahálí. V prostorách hvězdárny, i když není nikterak velká, a možná právě proto, se začíná měnit další prostor pro návštěvníky. Bylo vydáno i pohádkové DVD s Pohádkami z hvězd, pexeso, připravuje se nová celooblohová kamera a mnohé další. A ve spolupráci s městem se hledají i nové zdroje pro vybudování přístavby. 

Od ledna loňského roku také pravidelně každou neděli v 9 hodin vysíláme na youtube speciální videoseriál V záři hvězd o zajímavostech z astronomie a kosmonautiky, okolí města Žebrák nebo příbuzných přírodních věd. V seriálu se tak už objevili i paleontolog Štěpán Rak a lom Kosov, seismolog Jan Zedník, astronomové Jakub Rozehnal, Pavel Suchan, Jan Štrobl, Jan Zahajský, meteoroložka Magdalena Lípová a další. Vydali jsme se do pražského nebo ostravského planetária, k největšímu dalekohledu v ČR do Ondřejova atp.

V druhé padesátce videí se zaměříme například na robotický dalekohled, přiblížíme spolupráci s ESO - Evropskou jižní observatoří, solarografii, aktuální dění na obloze a mnohé další. Průvodkyní je Kristínka Slezáková a na uplynulé díly se můžete podívat například tady:

 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] V záři hvězdO autorovi

Štítky: Hvězdárna Žebrák


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama zvířetníkového světla a mléčné dráhy

Panorama mobilním telefonem. Složeno ze šesti expozic (30sec., ISO 3200).

Další informace »