Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Noc vědců proběhne v pátek 27. září na více než dvaceti astronomických místech

Noc vědců proběhne v pátek 27. září na více než dvaceti astronomických místech

Noc vědců - logo.

Padesátka českých měst, více než dvacet astronomických míst a jeden společný cíl – propagovat vědu a v případě astronomických institucí astronomii především zábavným způsobem. Noc vědců již 27. září na několik večerních hodin pohltí celé Česko interaktivním programem na téma Proměna. Děti, teenageři i dospělí se mohou těšit na to, že vědu zažijí ze všech možných úhlů a častokrát „na vlastní kůži“. Vstup na všechny akce Noci vědců je po celý večer zdarma.

Letošní téma Noci vědců odkazuje ke stému výročí od smrti spisovatele Franze Kafky a jeho slavné stejnojmenné povídce, ale příznačná vědecká symbolika se vztahuje také k datu 27. září. „Traduje se, že 27. září 1905 poslal Albert Einstein do časopisu Annalen der Physik článek se vzorcem E = mc², který doslova proměnil svět tehdejší vědy. Je hezká souhra okolností, že letošní ročník Noci vědců na téma Proměna se uskuteční právě v tento den,“ říká Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, členka týmu národního koordinátora Noci vědců 2024. 

V rámci pestrého programu Noci vědců na návštěvníky čeká nespočet chytré zábavy. Z nabídky si mohou vybrat workshopy, vědecké hry, kvízy nebo oblíbené únikové hry, komentované prohlídky, besedy, výstavy či promítání.

Vědci rádi bádají, ale ještě radši se baví a vědu popularizují. I proto je seznam organizátorů tradičně široký a pestrý,“ doplňuje Dana Kardová. Do letošního ročníku se zapojí na 23 českých univerzit, ústavy Akademie věd ČR, planetária a hvězdárny, interaktivní vědecká centra a muzea, knihovny, nemocnice, střední a základní školy a mnoho dalších. Kompletní přehled je k vidění na webu Noci vědců.

Astronomie na více než dvaceti místech po celé České republice

Astronomickou část Noci vědců od samotného počátku v České republice organizuje Česká astronomická společnost. Letos se do kategorie Hvězdárny a planetária na webu Noci vědců zapojilo přes dvacet astronomických institucí,“ doplňuje slova Dany Kardové Vladislav Slezák, který koordinuje za ČAS astronomickou část akce. 

Pelhřimov, Ondřejov, Staré Hamry, Jičín, Brno, České Budějovice, Třebíč, Jindřichův Hradec, Hradec Králové, Karlovy Vary, Pardubice, Praha Ďáblice a Praha Spořilov, Slaný, Rokycany, Úpice, Žebrák, Jihlava, Plzeň, Prostějov, Opava, Ostrava, Vlašim, Ždánice nebo Kadaň. Všude tam si můžete užít noc pod hvězdnou oblohou a vesmír. Všechny informace podrobně najdete na webu Noci vědců v sekci "Hvězdárny a planetária".

Webový průvodce programem pomůže vybrat aktivitu „na míru“

Programových bodů letošní Noci vědců jsou vyšší stovky, ale nemusíte mít strach, že se v nepřeberném množství ztratíte. S interaktivním průvodcem na webu hravě najdete programovou aktivitu přesně podle svého vědeckého gusta,“ vysvětluje člen organizačního týmu Ondřej Martínek z Univerzity Palackého v Olomouci. 

V průvodci programem na webu Noci vědců si návštěvníci ve čtyřech krocích nejprve vyberou město, kde se budou Noci vědců účastnit, pak obor, který je zajímá, a následně upřesní, zdali hledají program pro děti, či nikoliv, a zdali potřebují bezbariérový přístup. Systém jim pak vyfiltruje vhodné události. Poté si už jen stačí zvolit typ události a návštěvník uvidí akce, které jsou jeho zájmu nejbližší.

Česká Noc vědců je jednou z největších v Evropě

Noc vědců 2024
Noc vědců 2024
Noc vědců se v Česku koná od roku 2005, a to jako součást European Researchers’ Night – celoevropské akce podporované Evropskou unií s cílem propojit vědu a společnost a zvýšit zájem mladých lidí o vědu. Evropská noc vědců se koná ve 23 zemích, přičemž česká Noc vědců patří co do rozsahu k těm nejvýznamnějším.

Po několika úspěšných letech, kdy Noc vědců organizačně zajišťovaly ostravské univerzity, přebraly letos štafetu národního koordinátora Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci. Pod jejich vedením by se měla Noc vědců v příštích dvou letech rozrůst do dalších menších měst. Rádi bychom se také víc zaměřili na vyloučené lokality nebo zatraktivnění IT oborů pro dívky a učitelské profese pro chlapce,“ dodává Kardová.  

Česká astronomická společnost připravila pro návštěvníky také několik upomínkových předmětů v podobě tužek, propisek i malých baterčiček, aby návštěvníci při návratu z akce v noci viděli na cestu…

V letošním roce byla Noc vědců podpořena programem Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Noci vědců
[2] Facebook
[3] Instagram
[4] Twitter
[5] Spotify
[6] Youtube



O autorovi

Štítky: Noc vědců 2024


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdokupa

NGC 884

Další informace »