Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Na pátek 29. června 2012 připravuje TV Noe na 20:00 živé vysílání Kulatého stolu o aktuálním dění v astronomii. Na dotazy diváků budou připraveni odpovídat tři hosté - astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. a teoretický fyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z ČVUT.

Astronomický výzkum, obdobně jako i v jiných vědách, přináší doslova denně významné objevy a nové a nové projekty. Není proto divu, že se již počtvrté setkáme u Kulatého stolu, kde se astronomické novinky a žhavé dění ve výzkumu, stanou hlavním tématem. Páni astronomové společně s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem budou diskutovat o nejnovějších poznatcích u těles Sluneční soustavy i o tzv. hlubokého vesmíru.

Co nám přináší strhující výzkum v astronomických vědách? Jaké nové poznatky máme o Merkuru či Saturnu? Co přináší úžasné, nedávno spuštěné observatoře v Argentině či Cernu za novinky? Jaký je dle nejnovějších teorií vesmír? Kam bádání směřuje a jaké nové programy se připravují? Už víme něco bližšího o skryté hmotě a skryté energii? Na tyto a mnohé další otázky budou připraveni naši hosté odpovídat v živém vysílání. Můžete tedy telefonovat, posílat SMS dotazy či psát otázky e-mailem.

Pokud tedy najdete chvíli času, pak se společně s námi vydejte na cestu do nekonečných hlubin vesmíru.

Našich hostů se během celého večera můžete zeptat na cokoliv v souvislosti s tématem. Můžete k tomu využít naši e-mailovou adresu vysilani@tvnoe.cz, zaslat SMS na číslo (+420) 775 177 377, a pokud se chcete během celého pořadu zeptat našich hostů přímo, je k dispozici linka s telefonním číslem (+420) 595 177 377.

Následné reprízy naleznete ZDE.




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »