Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Kulatý stůl s Jiřím Grygarem, Petrem Kulhánkem a Zdeňkem Stuchlíkem

Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Jak bude vypadat na pozemské obloze srážka s galaxií M31?
Na pátek 29. června 2012 připravuje TV Noe na 20:00 živé vysílání Kulatého stolu o aktuálním dění v astronomii. Na dotazy diváků budou připraveni odpovídat tři hosté - astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. a teoretický fyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z ČVUT.

Astronomický výzkum, obdobně jako i v jiných vědách, přináší doslova denně významné objevy a nové a nové projekty. Není proto divu, že se již počtvrté setkáme u Kulatého stolu, kde se astronomické novinky a žhavé dění ve výzkumu, stanou hlavním tématem. Páni astronomové společně s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem budou diskutovat o nejnovějších poznatcích u těles Sluneční soustavy i o tzv. hlubokého vesmíru.

Co nám přináší strhující výzkum v astronomických vědách? Jaké nové poznatky máme o Merkuru či Saturnu? Co přináší úžasné, nedávno spuštěné observatoře v Argentině či Cernu za novinky? Jaký je dle nejnovějších teorií vesmír? Kam bádání směřuje a jaké nové programy se připravují? Už víme něco bližšího o skryté hmotě a skryté energii? Na tyto a mnohé další otázky budou připraveni naši hosté odpovídat v živém vysílání. Můžete tedy telefonovat, posílat SMS dotazy či psát otázky e-mailem.

Pokud tedy najdete chvíli času, pak se společně s námi vydejte na cestu do nekonečných hlubin vesmíru.

Našich hostů se během celého večera můžete zeptat na cokoliv v souvislosti s tématem. Můžete k tomu využít naši e-mailovou adresu vysilani@tvnoe.cz, zaslat SMS na číslo (+420) 775 177 377, a pokud se chcete během celého pořadu zeptat našich hostů přímo, je k dispozici linka s telefonním číslem (+420) 595 177 377.

Následné reprízy naleznete ZDE.




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »