Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kurzy krajinářské astrofotografie na jaře a na podzim 2019

Kurzy krajinářské astrofotografie na jaře a na podzim 2019

Workshopy krajinářské astrofotografie.
Autor: Petr Horálek.

I v roce 2019 se na hvězdárně v Pardubících a v Oblasti tmavé oblohy v Beskydech budou konat workshopy věnované krajinářské astrofotografii, které povede známý a nejednou oceněný český astrofotograf Petr Horálek. Termínů je celkem 6, tři na jaře a tři na podzim, z toho dva kurzy se odehrají v Pardubicích a zbytek v Beskydech.

Termíny workshopů

Bližší informace

Maximální kapacita je 10 (Beskydy) respektive 12 (Pardubice) míst, celková cena se liší podle konání workshopu. Vážní zájemci, prosím, ozvěte se na horalek.peter@gmail.com a rovněž zaplaťe zálohu do termínu uvedeného na stránkách jednotlivých workshopů. Záloha je vratná v případě neuskutečnění workshopu v daném termínu či včasném odhlášení se z daného termínu a slouží k zaplacení poplatků v zázemí konání daného kurzu. Další informace v odkazech výše anebo na uvedeném emailu.

Orientační program (Beskydy)

Program se liší podle místa konání a vyhrazuje se právo jej změnit podle požadavků účastníků počasí i dalších okolností. V Pardubicích bude zaměřen spíše na teorii a praktická část bude zaměřena na zpracování v počítači (data budou dodána). V Beskydech se naopak počítá za přízně počasí i s možností focení oblohy a zpracování nafocených dat. Program níže je pro beskydské workshopy, pardubický se liší, viz podrobné informace v odkazech výše.

Pátek

17:00: Přibližný příjezd účastníků, ubytování
18:00: Večeře
19:00: Úvod do krajinářské astrofotografie (startrails, pointovaná, panoramatická) + diskuze (pokud zataženo)
19:00: Asistované focení a pozorování oblohy s doprovodem (pokud jasno)

Sobota

9:00: Snídaně

10:00: Úvod do krajinářské astrofotografie (startrails, pointovaná, panoramatická) + diskuze (pokud jasno v minulé noci)
10:00: Praktická ukázka zpracování dat – zpracování panoramat od pořízení, složení v PTGui až po finální úpravy v PS + diskuze (pokud zataženo v minulé noci, data budou dodána)

12:00: Oběd

13:00: Pokračování praktické části – vlastních (jasno v minulé noci) / dodaných dat
16:00: Krátká přestávka a pokračování teoretické části (úprava Mléčné dráhy, filtry fyzické a digitální, ukázky zpracování na příkladech)

18:00: Večeře

19:00: Focení a pozorování oblohy (jasno)
19:00: Poslední teoretický blok (kalibrace dat, skládání/kombinování z vícesekvenčního snímání, tvorba snímků s meteorickými roji)

Neděle

9:00: Snídaně
10:00 – 12:00: teoretická/praktická část (kalibrace dat, kalibrace a skládání/kombinování, meteorické roje) přizpůsobená průběhu v sobotu a konkrétním požadavkům účastníků workshopu

12:00: Oběd, po obědě zakončení

Co s sebou?

Do Beskyd digitální zrcadlovka s jedním anebo více objektivy (hlavně světelné s ohniskem mezi 10 a 24 mm, či až 50 mm), pevný stativ, kabelová spoušť, kvalitní oblečení do horské podzimní přírody, pevná obuv a baterka (ideálně červené světlo). Pro teoretickou část (Pardubice i Beskydy) je nutný přenosný počítač s programy Lightroom, Photoshop a PTGui. Fyzická náročnost workshopu bude lehká. Účast na workshopu je vhodná i pro fotografy, kteří zatím nemají žádnou zkušenost s astronomickou fotografií a touží proniknout do jejích tajů.

Kromě astrofotografie bude rovněž možné v průběhu jejího praktikování pod noční oblohou rovněž pozorovat objekty nočního nebe hvězdářským dalekohledem (v Pardubicích přímo v kopuli hvězdárny jedním z největších dalekohledů v Česku, v Beskydech mobilním zrcadlovým teleskopem).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránky Petra Horálka - nabídka fotografických kurzů
[2] Facebook Petra Horálka



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Astrofotografický workshop


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »