Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Nenechte si ujít další vzácnou fotografickou výstavu!

Nenechte si ujít další vzácnou fotografickou výstavu!

Mléčná dráha nad lagunou Animas v Chile.
Autor: Milosav Druckmüller

Zveme vás na překrásnou fotografickou výstavu prof. Miloslava Druckmüllera do Uherského Hradiště. Výstava Mléčná dráha, náš vemírný domov českého fotografa, cestovatele a profesora matematiky, Miloslava Druckmüllera, vás zavede k nejkrásnějším a doslova dechberoucím pohledům na noční oblohu, ale i do světa přírodních krás naší planety. Výstavu zahájí 12. února 2016 v 17:30 astronom Jiří Grygar, následovat bude přednáška autora a těšit se můžete i na besedu. Samotná výstava potrvá do 13. března 2016.

Autorem fotografií na výstavě v Uherském Hradišti je prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, jenž pracuje v Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jeho fotografické začátky jsou však svázány s jeho středoškolskými aktivitami na Hvězdárně a planetáriu v Brně, kde pořizoval své první snímky úkazů na obloze. Už tehdy ukázal, že má velmi bystré fotografické oko. Autor výstavy přesvědčí každého, že tohoto celoživotního koníčka přetavil v úžasné profesionální snímky, při nichž využívá své odborné specializace matematického zpracování digitálních obrazů. Jeho snímek komety McNaught nad argentinskými Andami s pozadím jižní Mléčné dráhy a Magallanových mračen obletěl celý svět v r. 2009 v rámci Mezinárodního roku astronomie,“ říká astronom Jiří Grygar, který bude výstavu v Uherském Hradišti 12. února od 17:30 uvádět.

Miloslav Druckmüller publikoval výsledky svého sledování sluneční koróny díky dokonalejšímu matematickému zpracování, kterým dočista změnil tento obor astronomie. Jeho snímky ukazují ostře původně rozmyté snímky koróny. Navíc je umí přesně navazovat, i když vznikly na různých pozorovacích stanovištích. Díky němu lze nyní sledovat vývoj koróny po mnohem delší dobu, než tomu bylo při pozorování z jediného stanoviště, kde úplné zatmění Slunce trvá nanejvýš pár minut.

V poslední době se mu zdařilo zpracovat unikátní animace vzniku a vývoje slunečních erupcí, které zachycuje americké družice Solar Dynamics Observatory. I v tomto oboru překonal všechny své předchůdce a stal se fakticky klasikem, protože dokázal vyždímat ze snímků reálné jevy, které předtím unikaly kvůli horšímu rozlišení pozornosti. Myslím, že každý, kdo shlédne výstavu, bude souhlasit s mým názorem, že vědecké snímky, které zpracoval, vynikají také nespornými estetickými hodnotami.

Výstava: Mléčná dráha, náš vesmírný domov. Autor: Kino Hvězda, Uherské Hradiště.
Výstava: Mléčná dráha, náš vesmírný domov.
Autor: Kino Hvězda, Uherské Hradiště.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Výstava: Mléčná dráha, náš vemírný domov
[2] Stránky Miloslava Druckmüllera



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Miloslav Druckmüller, Fotografická výstava


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »