Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku za rok 2024

Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku za rok 2024

Kopalova přednáška - cena České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.

Česká astronomická společnost předá v sobotu 7. prosince 2024 v prostorách Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze v budově SOLID21 (Pod Vodárenskou věží 2531/3) v 15:15 čestnou Kopalovu přednášku 2024 doc. RNDr. Petru Zasche, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vynikajícímu pedagogovi a odborníkovi v oboru dvojhvězd a vícenásobných soustav, za jeho mnohaletou práci v oblasti stelární astronomie.

Ocenění předá předseda České astronomické společnosti prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. Laureát poté pronese čestnou Kopalovu přednášku. Vstup pro novináře bez registrace. Následně od 16:30 bude tamtéž Českou astronomickou společností udělena Nušlova cena.

 

Těžiště odborné práce doc. Zasche se týká zejména výzkumu zákrytových dvojhvězd, studia jejich světelných křivek a odhalování vícenásobných systémů. Docent Zasche je také zkušeným pedagogem. Podílí se na rozsáhlé přednášce pro studenty ze základů astronomie a pravidelně vede bakalářské a diplomové práce. Jako pečlivý pozorovatel pořídil v minulosti velmi přesná data vybraných objektů na jižní polokouli. V nedávné době zveřejnil několik studií o unikátních dvojzákrytových hvězdných systémech.

 

 

Životopis – doc. RNDr. Petr Zasche, Ph.D.

 

Narodil se 20. září 1980 v Ústí nad Labem, je ženatý a má tři děti.

 

2004 - 2008 - doktorské studium astrofyziky, Astronomický ústav UK

Doktorská práce: Vícenásobné hvězdné systémy pod fotometrickou a astrometrickou analýzou, školitel doc. Marek Wolf

 

1999 - 2004 - magisterské studium fyziky a astrofyziky, Univerzita Karlova

Diplomová práce: Efekt světla v zákrytových dvojhvězdách, školitel doc. Marek Wolf

 

Habilitace: 2017, Univerzita Karlova

 

Výzkumné zájmy: zákrytové dvojhvězdy, vizuální dvojhvězdy, spektroskopické dvojhvězdy, mnohočetné hvězdné systémy, hvězdná dynamika, pulzující hvězdy, řešení světelné křivky, proměnné hvězdy, hvězdná astrofyzika, pozorování (fotometrie i spektroskopie), zpracování dat, data mining.

 

Od ukončení doktorandského studia v roce 2008 pracuje v Astronomickém ústavu Karlovy univerzity v Praze. Kromě vědecké práce má také lektorskou činnost – přednášky a cvičení praktických pozorování na hvězdárně v Ondřejově. Zúčastnil se několika mezinárodních konferencí o hvězdné astrofyzice, ať už formou ústních  nebo posterových příspěvků, ale také jako člen organizačních či vědeckých výborů konferencí. V roce 2008/9 strávil rok na post-doc pozici v National University of Mexico, kde spolupracoval s místními kolegy a třikrát také navštívil San Observatoř Pedro Martir v Mexiku, která provádí fotoelektrickou a CCD fotometrii hvězd. Jeden měsíc dlouhá stáž na Canakkale University v Turecku byla věnována místním kolegům, kteří se učili, jak použít jeho programy k analýze hvězdných dat. Od roku 2007 se věnuje pozorování (fotometrie a spektroskopie hvězd) na několika astronomických observatořích - např. Řecko, Chorvatsko, SAAO nebo ESO. Posledních 15 let je pravidelným pozorovatelem na 65cm a 2m dalekohledech na hvězdárně Ondřejov a od roku 2012 pozoruje také s dánským dalekohledem o průměru 1,54 m umístěným na observatoři La Silla v Chile.

 

Nejdůležitějším výsledkem doc. Zasche z posledních let je zavedení tzv. AFP metody (Zasche et al. 2014, A&A 572, A71) pro automatické odvozování časů minim z obrovské fotometrické databáze.

 

Počet publikací: 107 (WoS) / 112 (Scopus) / 116 (NASA/ADS)

 

H-index: 16 (WoS) / 16 (Scopus) / 18 (NASA/ADS)

Udělení Kopalovy přednášky doc. Petru Zasche je oceněním jeho mnohaleté práce v oblasti stelární astronomie. 

prof. RNDr. David Vokrou

Kontakt na laureáta:
Astronomický ústav UK, Matematicko-fyzikální fakulta, V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8
email: petr.zasche@email.cz, tel.: 951 552 573. 

 

Kontakt na tiskového tajemníka České astronomické společnosti:
Pavel Suchan
suchan@astro.cz, 737 322 815

 

Tiskové prohlášení č. 317 České astronomické společnosti ke stažení: docpdf.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Petr Zasche


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »