Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  6. MHV podzim 2008 - sraz přátel noční oblohy s astrotechnikou (3. - 5. října 2008)
redakce Vytisknout článek

6. MHV podzim 2008 - sraz přátel noční oblohy s astrotechnikou (3. - 5. října 2008)

mhvm_logo.gif
Česká astronomická společnost si dovoluje Vás pozvat na tradiční setkání "Mezní hvězdná velikost". Názvem akce chceme dát najevo, že bychom se opět rádi setkali "Mezi hvězdami" a to jak ve skutečném tak i v přeneseném slova smyslu.

Setkání uživatelů astronomických dalekohledů s nočním pozorováním a denním přispáním se bude konat tradičně v Zubří ( š: 49°34'44", d: 16°07'30", h: cca 730 m ) u Nového Města na Moravě. Zveme všechny milovníky astronomie, zkušené pozorovatele, astrofotografy i začátečníky. Pro účast nejsou stanoveny žádné podmínky, dalekohled o průměru od 10 mm do 10 000 mm je ale vítán. Přivezte si prostě s sebou to, čím se chcete dívat na oblohu, čím se chcete pochlubit nebo s čím potřebujete poradit. Účast přátel či rodinných příslušníků je možná, budou-li uvedeni v přihlášce.

Ubytováníje zajištěno v dobře vybaveném Rekreačním středisku BVV Zubří. Z nabízených služeb si můžete vybrat v následujících relacích

  • dospělý s polopenzí 470 Kč/noc
  • dospělý s plnou penzí 550 Kč/noc
  • dítě do 15 let s polopenzí 435 Kč/noc
  • dítě do 15 let s plnou penzí 500 Kč/noc

Ubytování bez stravy po zkušenostech z předchozích ročníku nenabízíme. Děti do 3 let bez nároku na lůžko a stravu zdarma. Ubytování je ve dvou až třílůžkových pokojích a ve čtyř až pětilůžkových chatkách. Vlastní sociální zařízení (umyvadlo, sprchový kout, WC), cena včetně lůžkovin. Dopravu si zajišťuje každý sám, od hromadné dopravy můžeme pomoci s dopravou lidí i dalekohledů. Akce není připravována jako zisková. Část nákladů spojených s přípravou a organizací je zahrnuta v ceně organizačního poplatku, která činí pro členy České astronomické společnosti 100 Kč, pro nečleny ČAS 200 Kč. Tento organizační poplatek je jednorázový (nikoliv za každou noc) a nevztahuje se na rodinné příslušníky (platí se pouze za hlavní dalekohled :-)) !

Platbu proveďte nejpozději do 22. září 2008! (podle ní budeme rozdělovat a rezervovat ubytování), a to buď bankovním převodem na účet České astronomické společnosti č. 473965013/0300 nebo složenkou typu C na adresu Česká astronomická společnost, Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401, 141 31 Praha 4. Jako variabilní číslo uveďte prosím Vaše datum narození ve tvaru DDMMRRRR (uvedené v přihlášce).

Vyplněnou přihlášku zašlete prosím co nejdříve na adresu mhv@astro.cz nebo písemně na adresu Česká astronomická společnost, Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401, 141 31 Praha 4. Uzávěrka přihlášek je 22. září 2008. Došlé přihlášky budou potvrzeny stejnou cestou, kterou došly. Ubytovací kapacita je však omezena, proto reagujte pokud možno dříve. Přihlášky, které nebudou podloženy po 22.září 2008 platbou, budou stornovány.

Snažili jsme se, aby místo konání MHV splňovalo především dobré pozorovací podmínky, přístup autem, polohu někde "uprostřed republiky" a aby kvalita a cena ubytování byla přijatelná pro každého. Pro ty, kteří se nezúčastnili předcházejících MHV - rekreační areál BVV Zubří poskytuje vyhovující podmínky pro pobyt hvězdářů a to jak z pohledu oblohy, ubytování, stravování i případného náhradního programu (přednášková místnost). Již jednou jsme měli možnost zahlédnout jak vypadá v Zubří jasná obloha. Doufáme, že letos si tento zážitek, navzdory tradici minulých MHV, zopakujeme. Měsíc je těsně po novu (nov nastává 29. září) a tak se bude z večera ploužit jen nízko nad obzorem a brzy zapadne.

Mimo noční a doufejme zejména pozorovací program jsme připravili i denní program pro případ, že se (opět) nevydaří počasí. Program naleznete v příloze. Program je otevřený a přivítáme, ba dokonce očekáváme příspěvky účastníků. Prosíme zájemce, aby své příspěvky avizovali pokud možno předem v přihlášce.

Doporučené odkazy:


Těšíme se, že se setkáme na šestém srazu MHV - setkání astronomů amatérů i profesionálů s dalekohledy pod oblohou! Veškeré dotazy zodpovíme na adrese mhv(zavináč)astro(tečka)cz či na telefonu 267 103 040, příp. 737 322 815 (Pavel Suchan).


Jaromír Jindra, Jan Zahajský a Pavel Suchan


O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »