Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  63. letní astronomická expedice v Úpici

63. letní astronomická expedice v Úpici

63. letní astronomická expedice v Úpici
Autor: Marcel Bělík

Blíží se léto a s ním i 63. letní astronomická expedice v Úpici. Ano, již více než 60 let se v areálu podkrkonošské hvězdárny nad městečkem Úpice bude konat letní soustředění mladých astronomů a zájemců o tento krásný koníček. Pokud si myslíte, že o astronomii víte málo, nebo i téměř vůbec nic tak neváhejte a ozvěte se.

Tato akce, ač určena primárně pro začátečníky v oboru astronomie a členy astronomických kroužků je otevřena každému, kdo se chce o astronomii dozvědět více. A to v místě ještě poměrně málo postiženém světelným znečištěním, kde si můžete pod dohledem zkušených vedoucích a pracovníků hvězdárny vyzkoušet různá astronomická pozorování. A to nejen sledování objektů noční oblohy, ale například i pozorování Slunce, a to na hvězdárně, která se již více než 60 let právě pozorováním Slunce zabývá. Vyvrcholením akce pak bude sledování meteorického roje Perseid, ozdoby letního nebe

Letní astronomická expedice v Úpici Autor: Letní astronomická expedice v Úpici
Letní astronomická expedice v Úpici
Autor: Letní astronomická expedice v Úpici
Pozorování oblohy, ať již moderními, ale i „historickými“ metodami bude obohaceno mírně teoretickými, ale zejména „praktickými“ astronomickými přednáškami, kurzy a pokusy. A to vše obohaceno o typicky letní tábornické aktivity.

Akci připravujeme i přes zatím nepříliš příznivé epidemiologické předpovědi, doufáme ovšem, že ji budeme moci uskutečnit. O podrobnější informace žádejte na e-mailu belik@obsupice.cz a sledujte webové stránky Hvězdárny v Úpici i její facebook.

Akci pořádá Hvězdárna v Úpici za podpory Východočeské pobočky České astronomické společnosti.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Astronomická expedice, Letní astronomická expedice v Úpici


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »