Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  ASHK: Povětroň 5/2002

ASHK: Povětroň 5/2002

Povětroň 5/2002.
Vyšlo nové číslo časopisuPovětroň 5/2002- občasníku Astronomické společnosti v Hradci Králové.

Událostí číslo jedna v ASHK za poslední měsíce bylo uvedenído provozu nového dalekohledu na automatické montáži. Pojmenovalijsme jej po Janu Šindelovi, významném hradeckém rodákovi. Podrobnéinformace přinášejí hned čtyři úvodní články.

V šestém dílu Proměnných hvězd se dozvíme o typuBL Bootis; autory jsou Pavel Marek a Ondřej Pejcha.Příspěvek Martina Lehkého pojednává o pozoruhodnékometě 57P/du Toit-Neujmin-Delporte.Následuje zmínka o vizuálním pozorování blízkozemníplanetky 2002 NY40.

Amatérské pozorovatele Slunce bude zajímat krátký článeko dostupných slunečních fóliích.Josef Bartoška (dlouholetý pracovník HPHK) popisuje událostiokolo vzniku hvězdárny v Hradci Králové.Nakonec zůstaly pravidelné rubriky Dění na obloze, Daleké rozhledy(autorem obou je Vladimír Kocour ml.) a Přečetli jsme si.

Tištěnou verzi časopisu Povětroň je možné předplatit za 35,- Kč(za jedno číslo). Elektronická verze (ve formátech PDF, PostScripta HTML) je k dispozici zdarma. Vše naleznete na domovské stránce časopisu:

http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »