Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Budeme mít v Chomutově hvězdárnu?

Budeme mít v Chomutově hvězdárnu?

Model uvažované hvězdárny J. F. Gerstnera v Chomutově

Vážení přátelé České astronomické společnosti. S důvěrou se na Vás obracím se žádostí o podporu projektu č.24 – Hvězdárna F. J. Gerstnera. Ve skutečnosti se jedná o pozorovací domeček bez připojení na inženýrské sítě. Realizací projektu bychom získali objekt pro praktickou část výuky v kroužku astronomie a malé zázemí pro praktické pozorování určené pro nejširší veřejnosti. V případě získání dostatečného počtu kladných bodů realizaci projektu zaplatí město Chomutov v rámci svého participativního programu.

Chceme v Chomutově vybudovat malou veřejnou hvězdárnu F. J. Gerstnera, která by se spolupodílela na přípravě mladé generace pro technické a přírodovědecké obory. Jednalo by se o objekt, ve kterém by se setkávali lidé se společným zájmem o astronomii a přírodní vědy. Chceme nabídnout dětem, mládeži, jejich rodičům, lidem v našem městě  a turistům novou možnost využití volného času. Hvězdárna by nám umožnila, po mnoha letech práce a úspěchů, realizovat i praktickou část výuky v kroužku astronomie a fyziky pro základní školy.

Budeme mít v Chomutově hvězdárnu?

Rozhodne i Váš hlas

Hlasování probíhá: 1. – 15. června 2021

Jednoduchý návod na hlasování včetně odkazu, kde lze hlasovat najdete na webu www.astro21.cz

Prosím, podpořte projekt č. 24 Hvězdárna F. J. Gerstnera.

Pokud počasí dovolí, pak vás zveme také na prezentaci projektu na louce u bývalého kina Oko v neděli 13. 6. od 15:00 do 19:00.

Astronomická společnost Chomutov
Astronomická společnost Chomutov
O autorovi

Jaroslav Landa

Jaroslav Landa

Jaroslav Landa DiS (*1960, Chomutov) člen Pražské pobočky České astronomické společnosti. Je amatérský astronom, který se věnuje popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, vědy a techniky. Připravuje přednášky, prezentace a setkání pod hvězdnou oblohou v Chomutově. Je dlouholetým vedoucím kroužku astronomie a autorem internetových stránek www.astro21.cz.

Štítky: Astronomie-Chomutov, Hvězdárna Chomutov


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »